Artalk.cz

25. 4. 2017 / Václav Janoščík, Andrea Průchová a další: Postpravda a nové informační rámce

Václav Janoščík, Andrea Průchová a další / Postpravda a nové informační rámce / GHMP:Colloredo-Mansfeldský palác / Praha / 25. 4. 2017 v 19h

1491224332-dsc_5474_640-400

Galerie hlavního města Prahy zve na doprovodný program k výstavě Jiří Žák – Rozštěpený epistemolog – debatu o fenoménu postpravdy v kontextu současné epistemologie a teorie umění.

Subjektivní realita internetových médií a sociálních sítí posílila demokratizaci přístupu k informacím, ale přinesla také oslabení obecně sdílených hodnot, zpochybnění autorit a znejasnění kritérií pravdy. Proměnilo se především vnímání toho, co považujeme za objektivní pravdu. V rámci současné politicko-mediální sféry – a nejen v ní – přestávají fungovat zažité společenské mechanismy, které dříve účinně a spolehlivě předcházely nedorozumění ve veřejné sféře. Jde o tendenci trvalou a přirozenou, nebo umělou a řízenou – manipulovanou mocenskými zájmy? Kam se tento vývoj může dále ubírat?

Debata je pořádána v souvislosti s výstavou Jiřího Žáka s názvem Rozštěpený epistemolog, jejímž tématem je fenomén „postpravdy“.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *