Artalk.cz

19. 4. 2017 / Prezentace virtuální reality a novin Galerie Na shledanou

Prezentace virtuální reality a novin Galerie Na shledanou / Galerie Na shledanou / Volyně / 19. 4. 2017 od 17h

Prezentace virtuální reality a novin Galerie Na shledanou
Městské muzeum ve Volyni
Školní 744, Volyně
středa 19. dubna 2017
17-20h

Představíme vám čtvrté číslo novin Galerie Na shledanou. Na čtyřiceti stránkách formátu A2 si přečtete o výstavách z let 2015 – 2016. O zahradě nezahradě podle Mattioliho herbáře od Jakuba Frydrýška nebo o výstavě Petry Houskové, která přespala na hřbitově tři noci. Profil výstavy Překročení prahu historika umění a překladatele Jiřího Zemánka je doplněn o řadu překladových textů holistického myšlení. Seznámíte se s ekologickým designem Galerie Na shledanou – samolepícími foliemi siluet dravců na skla, která pro GNS navrhl Jan Pražan a která poputují například do Kalifornie. Rozhovor o psychospirituální krizi vedla s Jozefínou Martina Faltýnová, autorka koncepce posledního čísla A2 o limitech psychiatrie. V sekci o práci a technologiích se od filozofa peněz a technologií Petra Šourka dozvíte, jak nám google přidělává práci, ale bere nám peníze, Radka Schmelzová provedla neradostnou sondu do bídného stavu platů v současném umění, přečtete si také o uměleckých dílech ve virtuální realitě. Karel Skalický noviny uzavírá článkem o choleře ve Volyni. Běžné bylo být ráno živý a večer mrtvý. Noviny ilustrovala Adéla Součková, obsahují na několik desítek fotografií a graficky je upravil Matouš Mědílek.

Prototyp virtuální reality GNS kombinuje ekologicko umělecké projekty reálné galerie s novými díly pro VR. Odehrává se v digitální rekonstrukci hřbitova na Malsičce, kde galerie sídlí v nevyužité ateistické smuteční síni. Jejím posláním je prezentovat kvalitní výtvarné umění, které může napomoci rehabilitovat smrt ve společnosti. Virtuální realita se skládá se z šesti dílů. Proletíte se nebem nad hřbitovem a přistanete v kostele Proměnění Páně, přes hřbitov dojdete do galerie. Zažijete prostorou iluzi malíře a hudebníka Daniela Vlčka. Část podle slavného Mattioliho herbáře ukazuje, jak byla vnímána příroda v renesanci, v Tryzně za vakovlka lukem střílíte na vyhubená zvířata a létáte s jejich dušemi nad hřbitovem lidí. Malíř Josef Bolf postavil s Vojtěchem Radou fialové sídliště podle svých existenciálních obrazů. Do jednoho vstoupíte a ocitnete se opět v duchovní prázdnotě původní socialistické smuteční síně.

VR Galerie Na shledanou má ambici se dále rozvíjet do podoby interaktivního umělecko ekologického díla pro školy a veřejnost a rozvíjet rezidenční pobyty pro umělce pracující s virtuální realitou. Virtuální realita GNS patří mezi první VR galerijní projekty v celé Evropě. Prezentací provedou Jan Freiberg a architekt a 3D animátor Vojtěch Rada.

Naše technologie: Budete moci vyzkoušet VR brýle HTC Vive, je to dokonalé VR zařízení. V rukou máte dva ovladače a na hlavě helmu, na uších sluchátka. HTC Vive na rozdíl od jiných nabízí možnost fyzického pohybu v prostoru cca 4×4 metry.

koncepce, scénář, režie: Jan Freiberg
3D animace a výtvarné řešení: Vojtěch Rada
hudba: Ba:zel (Daniel Vlček, Ewelina Chiu)
mluvené slovo: Klára Fleyberková
produkce a PR: Jan Freiberg, Veronika Čechová
nedílnou součástí VR GNS jsou i umělecká díla Daniela Vlčka The Next Song (3d animace: Vojtěch Rada, hudba: Ba:zel) a Josefa Bolfa a Vojtěcha Rady Spannungsbogen (3d animace: Vojtěch Rada, hudba: Ba:zel, mluvené slovo: Josef Bolf)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *