Artalk.cz

denní tisk 12. 4. 2017

Magdalena Čechlovská přibližuje čtenářům Hospodářských novin výstavu Big Bang Data v pražském DOXu. Vystavená díla od třiceti různých umělců spojuje téma informační exploze, která se promítá i do názvu výstavy. Výstava vznikala ve spolupráci s Centrem pro současnou kulturu v Barceloně.

V novém vydání časopisu A2 vychází rozhovor Víta Bohala s kurátorem Baruchem Gottliebem. Rozhovor se zaměřuje především na výstavu Bezedno: Vilém Flusser a umění a současný vztah umění a filozofie. „Možná žijeme v posthistorii, ale dějiny jsou tu stále s námi, přinejmenším v technologických postupech. Flusserova genealogie technologické změny nám ukazuje, že navzdory postupující automatizaci stále máme prostor pro jednání a odpovědnost.“

Tři nové výstavy otevírá ve středu Egon Schiele Art Centrum v Českém Krumlově, píše Vladimír Vácha v deníku Právo. Jedná se o výstavy Retrospektiva Pavla Brázdy a Věry Novákové, umělce činné především v polovině 20. století, a Obrazy a instalace švýcarské umělecké dvojice M. S. Bastian a Isabelle L. „Jako každoročně i letos je naším cílem představit české a zahraniční umění propojené historicky, geograficky a částečně tematicky.“ uvedla ředitelka centra Hana Jirmušová Lazarowitz.

Hospodářské noviny přinášejí komentář Petra Fischera ke Grand openingu Veletržního paláce, k jeho významu pro insituci a roli coby ukazatele zájmu české společnosti o umění. „Velké otevření je jistě velmi dobrý marketingový nástroj, který alespoň jednou dvakrát za rok přitáhne do Národní galerie obrovské množství lidí, nafukuje však bublinu, jež zkresluje skutečný vztah české společnosti k umění.“ míní Fischer.

Deník Právo informuje o zahájení nového ročníku festivalu Archikultura v ostravském Domě umění. Největší část festivalu je věnovaná tchajwanskému architektovi Huang Sheng-Yuangovi a Finovi Alvaru Aaltovi. S festivalem se pojí i různé kulturní akce, které se odehrají na náměstí Edvarda Beneše.

Zastupitelé města Ústí nad Labem schválili dotaci pro veřejný sál Hraničář, informuje Mirka Salavová pro Mladou frontu DNES. Hraničář žádal město o dotaci již několikrát, předchozí žádosti ale obsahovaly podle primátorky Věry Nechybové nesrovnalosti a chyby, kvůli kterým nebylo možné příspěvek schválit. Příspěvek ve výši 1,35 milionu korun pomůže Hraničáři pokrýt většinu letošního rozpočtu.