Artalk.cz

denní tisk 7. 4. 2017

„Největší hodnotou této výstavy je nečekaná krása a estetika, která není prvoplánová. Řada mladších umělců se také obrací k předchozím generacím českého modernismu,“ sdělil severočeské MfDnes Jan Samec, kurátor výstavy Široký záběr otevřené v žatecké Galerii Sladovna. Výstava představuje průřez sbírkovým fondem manželů Zemanových, do kterého patří jak díla české moderny, tak současné české umění nejmladší generace.

Lenka Lindaurová se v Pátku Lidových novin věnuje provokacím ve výtvarném umění a jejím důvodům. Před 100 lety vystavil Marcel Duchamp pisoár a ustanovil tak novou otázku, co je vlastně uměním. „Nesnažíme se tady povrchně upoutávat pozornost k současnému umění, kterému čtyři pětiny čtenářů stejně nevěří. Spíš chceme ukázat, že umělci se čím dál víc než tvorbou krásy snaží zapojit přímo do aktuálního života, a to formami, které vyvolají reakci, ale ve výsledku jsou pouhým uměleckým gestem,“ uzavírá svůj výčet provokativních děl světového i českého umění autorka.

Jan Šída píše v Právu o výstavě Vojmíra Vokolka ve Východočeské galerii v Pardubicích. Výstavu hodnotí jako objevnou, ačkoliv nemůže být vzhledem k širokému formálnímu rozsahu Vokolkova díla všezahrnující. „Originalita a nadčasovost totiž nemohou jen tak zmizet. Mohou se pouze ponořit hlouběji do černé vody zapomnění a čekat na správný okamžik znovuobjevení.“

Ve Visio Art Gallery v Plzni probíhá prodejní výstava sochaře Vítězslava Netrvala a malíře Milana Kasla. V plzeňské MfDnes vyšel rozhovor s prvně jmenovaným sochařem prezentujícím především politické karikatury: „Politické satiře jsem se vždycky vyhýbal, spíš jsem využíval jen takové reminiscence toho, co se děje.“ Na výstavě jsou však i jeho jiné práce.

Ve Start-upu Galerie hlavního města Prahy (v kočárovně Colloredo-mansfeldského paláce) vystavuje Jiří Žák. „Na Žákovi je sympatické, že nikdy není tak úplně „nad věcí“, jeho videa a filmy jsou vždycky zaujaté, vždy reagují na současné podněty a přitom se obracejí do politiky nebo do historie,“ píše Naďa Klevisová v magazínu ego! Hospodářských novin.

Událostech v kultuře na ČT art zacílili na výstavu Eberharda Havenkosta v Galerii Rudolfinum.