Artalk.cz

TZ: Post-korporátní apokalyptická vize v Bauhausu

Post-korporátní apokalyptická vize v Bauhausu / PLATO Ostrava / Ostrava / 3. 4. 2017

Ve středu 12. dubna od 18 hodin pořádá PLATO Ostrava v bývalém hobby-marketu Bauhaus mimořádnou sérii uměleckých performancí. Jednotlivá vystoupení a akce spojuje chladná charismatičnost módních přehlídek a afektovanost hereckých výstupů. Hlavními protagonisty téměř čtyřhodinového programu jsou výrazné umělecké osobnosti Aleksandra Ska (PL), Natalia LL (PL), Lukáš Hofmann / Saliva (ČR) a Aditya Mandayam (Indie). Aktivně se ovšem zapojí také více než deset dalších performerů, které autoři přizvali ke spolupráci. Na závěr večera je plánována afterparty s DJ Strachkvasem. Performance je součástí výstavního projektu Přípravný portrét Mladé dívky.

Obrovský prostor opuštěného hypermarketu se 12. dubna stane součástí post-korporátní apokalyptické vize. „Sociální sítě, reklama a marketing komodifikují přirozenou lidskou potřebu sdílení a vztahů s druhými, využívají ji k tomu, aby nám prodali nějaké zboží,“ řekl Michal Novotný, který je autorem koncepce večera. „Všechny performance, které v Bauhausu představíme, nějakým způsobem ironizují, absurdizují, přehrávají nebo přehánějí tyto techniky nátlaku, které na nás odevšad útočí s tím, že musíme být šťastní jako na nějaké fotografii a ještě se u toho nejlépe sami vyfotit a nahrát fotku na internet,“ doplnil Novotný, jenž je spolu s Danielou a Lindou Dostálkovými také kurátorem výstavy Přípravný portrét Mladé dívky (do 7. 5. 2017).

Komponovaný večer zahájí v 18 hodin polská intermediální umělkyně Aleksandra Ska, která v rámci své performance uvítá návštěvníky u vstupu do Bauhausu vegetariánskými klobásami.
Její vystoupení doplní video Consumer Art z roku 1972 od polské umělkyně Natalie LL, průkopnice performativního feministického umění ve střední a východní Evropě.

Mezi 18:45 a 20:30 se pak v prostorách bývalého hobby-marketu uskuteční performance Dry Me a River mladého umělce, DJ a modela Lukáše Hofmanna / Salivy, jehož práce byly prezentovány v Schinkel Pavilonu v Berlíně, v Moderna Museet ve Stockholmu a v Kabaretu Voltaire v Curychu.

„Prostor vyklizeného Bauhausu se promění za pomoci více než deseti performujících v dějiště současnosti. Ta je protknutá kombinací znecitlivělosti a emocionality, která proniká každou vrstvou společenského fungování. Moje performance to odráží. Performance je pro mě mimo jiné rituální akt, při kterém se snažím zpřítomnit a cítit, že existuji a že prostor kolem mě má nějakou temporalitu a prostorovost,“ doplnil Lukáš Hofmann. Ostravské performance se zúčastní modelové a modelky z Berlína, Vídně, Prahy a Ostravy, kteří byli vybráni na základě specifických umělcových požadavků. Mezi aktéry se objeví mj. i významní čeští umělci Jiří Kovanda a Vojtěch Fröhlich. Do svého vystoupení zakomponuje Lukáš Hofmann působící pod jménem Saliva také ruské chrty (barzoje).

Zhruba od 21 hodin uzavře hlavní program večera performance Adityi Mandayama nazvaná Milf-selfie. Odehraje se v labyrintu, který pro tento účel vytvoříme uprostřed Bauhausu. Návštěvníci, kteří se odváží jít až do jeho středu, budou mít možnost vyfotit se s umělcem proměněným v ženu, označovanou na internetu vulgární zkratkou MILF (vysvětlení, viz https://cs.wikipedia.org/wiki/MILF). Mandayam bude oblečen v modelu – uměleckém díle, které je v rámci výstavy Přípravný portrét Mladé dívky k vidění v Kanceláři pro umění.

Program umožňuje návštěvníkům volně přicházet a odcházet. Po skončení performancí bude večer ještě pokračovat afterparty, kterou hudebně podpoří DJ Strachkvas. Je samozřejmě zajištěno i občerstvení: mobilní bar v Bauhausu si vzal tentokrát na starost tým ostravské kavárny COKAFE.

PROGRAM

18:00

Aleksandra Ska: OAA/Vege version, 2012/2016

+

Natalia LL: Consumer Art, 1972

18:45

Lukáš Hofmann / Saliva: Dry Me a River, 2017

(Performující: Coco Kate, Vojtěch Fröhlich, Lukáš Hofmann / Saliva, Jiří Kovanda, Magdalena Mitterhofer, Alexandra Myshalova, Jiří Pitrmulc, Markéta Strnadelová, Marat Zakirov a další)

20:30 přestávka

21:00

Aditya Mandayam pro skupinu Brud: Milf-selfie, 2016

21:30

Afterparty / Producent a DJ Strachkvas

Uvedené časy se mohou měnit.

Aleksandra Ska (*1975, Łódź, Polsko)

je intermediální umělkyně a aktivistka.  Studovala na Akademii Sztuk Pięknych v Lodži. Žije v Poznani. V roce 2011 dostala ocenění Medal Młodej Sztuki. Vede studio Sochařství a prostorových uměleckých forem ve Štětíně. Její umělecká praxe podkopává sociálně a kulturně zakotvené modely sexuální identifikace, emocionálního vyjádření, mezilidských vztahů a životních rolí. S instalacemi, videem a objekty zachází jako s vizuálními a haptickými metaforami, jejichž cílem je transformovat společenské a kulturní vzorce myšlení a konání.

Natalia LL (*1937, Żywiec, Polsko)

je pionýrkou performativního feministického umění ve střední
a východní Evropě. V roce 1970 spolu založila galerii PERMAFO ve Vratislavi. Jako stipendistka Kościuszkowy nadace se zúčastnila v roce 1977 rezidenčního pobytu v New Yorku. Byla jednou z prvních umělkyň na světě, která z feministických pozic kritizovala konceptuální umění pro jeho excesivní racionalizaci a nedostatek fyzické sensuality.

Lukáš Hofmann (*1993, Praha)

je umělcem s ohebnou a na dotek jemnou identitou, občasným DJem, modelem a promotérem zachraňujícím médium internetu. Studoval na Akademii výtvarných umění v Praze. Žije v Berlíně. Jeho umělecká praxe je založená na performativním vyjádření se zdůrazněním kolektivního rozměru tělesnosti. Pracuje s aurou osobního setkání, její komodifikací a dokumentací. Pohybuje se v prostoru třetího čtení, rovnováhy v současné protikladnosti. Jeho kolaborativní projekty byly prezentovány v Schinkel Pavilonu v Berlíně; v Moderna Museet ve Stockholmu a v Kabaretu Voltaire v Curychu.

Aditya Mandayam (*1984, Bangalore, India)

je fotograf, filmař a teoretik momentálně žijící mezi Varšavou a Vídní. Studoval lingvistickou antropologii v Jakartě a ve Stanfordu
a biologickou kybernetiku v Tubingenu. Je absolventem Rijksakademie van beeldende kunsten v Amsterdamu, účastnil se rezidenčních pobytů ve Wiels v Bruselu a Rupert ve Vilniusu. Brud (polsky špína) je indo-polský kolektiv operující z bývalých jatek v centrální Varšavě. Praxe Brudu se volně pohybuje mezi pódiem, obrazovkou a okem.

Autor projektu: Michal Novotný

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *