Artalk.cz

denní tisk 29. 3. 2017

Galerie Joži Uprky získala nový obraz Pouti u svatého Antonínka, píše Jana Fuksová v Mladé frontě DNES. Kurátor sbírek Petr Vašát upozorňuje, že historie tohoto obrazu by mohla být zajímavá zejména v období druhé světové války, jelikož v novém vydání Zpovědi K. H. Franka je Frank zachycen na fotografii, jak si obraz se zájmem prohlíží. Fotografie je doplněna o jeho vyjádření, že Uprka je jedním z nejoriginálnějších českých malířů. Jestli byl obraz za války zabaven nebo jej jeho majitelé uchránili se ale nepodařilo zjistit.

Magdalena Čechlovská v Hospodářských novinách upozorňuje na výstavu Půdorys oka v nové pražské galerii Zahorian & Van Espen. Kromě představení samotné výstavy, jejímž ústředním námětem je kruh a prezentuje díla Milana Grygara, Jiřího Davida a Milana Adamčiaka, autorka představuje i samotnou galerii, díky které, předpokládá, budou mít slovenští umělci „silnější hlas“.

Ludmila Žlábková v deníku Právo informuje o otevření nové expozice v Muzeu Josefa Váchala. Zároveň připomíná neblahý osud budovy Portmonea, kde se muzeum nachází, respektive jeho umělecké výmalby, kterou zhotovil sám Josef Váchal. Ta byla v druhé polovině sedmdesátých let téměř zničena, když malby nejprve zasáhla vlhkost a následně požár. Nová expozice je proto částečně věnována i nakladateli Ladislavu Horáčkovi, který dal budovu i malby opravit.

Na zámku Sychrov byla zahájena oprava schodiště, upozorňuje Miloslav Lubas v Mladé frontě DNES. Schodiště bylo poškozeno při hledání Jantarové komnaty v roce 1991 a od té doby se potýká s problémy se statikou. Do kdy bude oprava trvat autor neuvádí.

V letošním roce uplyne 60 let od úmrtí Františka Kupky. Představitelé Opočna proto uvažují, že by u příležitosti výročí udělili Kupkovi čestné občanství, informuje Vladislav Prouza v deníku Právo. „Nyní je k tomu vhodná chvíle.“ soudí starostka Opočna Šárka Škrabalová.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *