Artalk.cz

TZ: David Vojtuš

David Vojtuš / Kůže tuše / Galerie PAPE / Odry / 23. 3. – 20. 5. 2017

David Vojtuš: Kůže tuše

Vernisáž 23. 3. 2017 v 18:00

Galerie PAPE, Dělnická 863/5, Odry

David Vojtuš prochází v posledních měsících překotným tvůrčím procesem, jehož ústředním tématem je systematický průzkum média tuše. Snahou o maximální odpoutání se od procesu ovládání tohoto média pomocí klasických výtvarných technik, ztrácí paralelně zájem také o figurativní motiv. Kresba, která je nanášena rozprašovačem, reprezentuje spojení systematického rituálů stále stejné metody, kdy je budoucí obraz stereotypně obcházen, a náhody, která se kapek tuše zmocní během dopadu. Díky igelitu, který tu slouží jako podklad, pak můžeme pozorovat shluky kapek překvapené tím, že náhle narazili na překážku. A právě igelitová překážka spolu s dřevěným rámem dávají divákovi možnost vnímat estetickou dimenzi takového počínání. Ten je definován uzavřenou geometrickou formou rámu, kontrastujícího s křehkou chaotičností tušové mlhoviny, která je maximalizována neviditelností igelitového podkladu. Podle Vojtuše je jeden z aspektů procesu uvědomění si, že tím vlastně extrahuje samotnou podstatu tuše, její tělo, maso.

Proces zvídavého puristického asketismu Vojtuše dovedl do bodu, odkud se v posledních experimentech pomalými a obezřetnými kroky přesouvá k opětovnému nabírání svalové hmoty. Použitá tuš už není pouze černá, ale je kombinována s modrou. Výsledkem je pak divácky vstřícnější estetizace, výraznější plasticita a možnost změnou vzdálenosti od obrazu zažít dynamicky se měnící kompozici. Aspekt tělesnosti je pak nejintenzivněji přítomen v objektech, skleněných lahvích s korkovým uzávěrem, do kterých umělec vkládá „exponáty“ relikvií, tedy deformovaných ruliček smršťovací fólie postříkaných kapkami tuše.

Výstava proběhne v Galerii PAPE v Odrách, která vznikla v roce 2016 s cílem být v tomto malém městě kulturním prostorem, jež v jednom spojí galerii, art shop a grafické studio. Zakladatelé tohoto projektu jsou Petra a Pavel Kozubíkovi.

http://galeriepape.cz/

http://www.davidvojtus.portfoliobox.me/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *