Artalk.cz

denní tisk 25. 3. 2017

Právo informuje, že Národní galerie vybrala ve speciálním režimu na jeden rok firmu zajišťující ostrahu budov a sbírek instituce. Za 46,5 milionů korun se jí, po schválení vládou, stane G4S Secure Solutions. Do roku pak musí být vypsáno standardní výběrové řízení. Minulá bezpečnostní agentura ABAS na konci února vypověděla smlouvu s galerií.

Většina deníků včetně bulvárních informuje prostřednictvím zprávy od ČTK o rozhodnutí městského soudu v Praze ve věci vlastnictví gotického obrazu Madony z Veveří. Soud potvrdil své předchozí rozhodnutí, že dílo patří římskokatolické farnosti ve Veverské Bítýšce na Brněnsku.V jihomoravském vydání MfDnes se k případu vyjadřuje rovněž Diecézní muzeum v Brně, kde je Madona nyní vystaven. Muzeu se přibližně trojnásobně zvýšila návštěvnost.

V pražské Galerii Jaroslava Fragnera vystavuje architekt David Vávra při příležitosti svého životního jubilea. „Expozice ukazuje Vávru jako architekta, který se již od 80. let pohybuje ve vyhraněné společnosti a s vlastní vyhraněnou náturou,“ píše Zbyněk Petráček v Lidových novinách.

V Mariánské Týnici na Plzeňsku byl položen základní kámen dostavby ambitu dle plánů Jana Blažeje Santiniho-Ajchla. Stavba poutního kostela byla přerušena reformami Josefa II. a nikdy nebyla dokončena. Dostavbu za více než 50 milionů financuje z velké části Evropská unie a bude využita pro potřeby Muzea a galerie severního Plzeňska. Více v deníku Právo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *