Artalk.cz

denní tisk 24. 3. 2017

Východočeská galerie v Pardubicích v pondělí otevírá výstavu o obchodním domě Prior v Pardubicích, díle Růženy Žertové. „Já jsem v Pardubicích pochopila, oč běží. Byla jsem ráda, že jsem se toho pardubického Prioru dočkala. Že jsem pochopila, co je to architektura a jak na to jít,“ svěřila se před mnoha lety architektka Žertová. Dnešní obchodní dům bohužel stojí ve stínu poněkud megalomanské novostavby z let 2007-2009. Více v regionálním Právu.

V pražské Galerii DSC vystavují pod názvem Dialog sklářský výtvarník Václav Cigler a architekt Michal Motyčka. Výstava, podobně jako u dalších jejich projektů, stojí na působení prostoru a světla. „Vyvrcholením výstavy je světelná expozice v posledním sále. Po celé jeho šíři se pnou světelné diagonály, které vytvářejí kříž. Na ně navazuje symbolický portál, kterým se dá vstoupit do prostoru zalitého světlem,“ píše Naďa Klevisová v magazínu ego! Hospodářských novin.

Jan Macháček se v Názorech Lidových novin věnuje výročí Charta 77. Zastavuje se rovněž u výstavy Charta Story v Salmovském paláci NG, které je někde vytýkáno přílišné zaměření na underground a umění. „Až bude za deset let nějaká další výstava, třeba tentokrát v Národním muzeu, může se pojmout jinak a může vyprávět zapomenuté příběhy „sušších“ chartistů bez uměleckých spádů.“

V magazínu Právo Víkend vyšla reportáž zaměřená na výtvarné umění v pražském metru, které propaguje architekt Petr Kučera. Tato díla se setkávají hlavně s častým překrytím komerčními stánky a reklamami, z čehož pramení i fakt, že často zůstávají zcela nepovšimnutá, jiná jsou zničená zcela: „Celkem pro metro vzniklo okolo sto dvaceti děl, třetina z nich po revoluci zmizela nebo byla zničena při přestavbách,“ vypočítává Kučera. Jmenuje například světelný objekt od Václava Ciglera na stropě vestibulu Náměstí Míru.“

Památník Lidice povede od dubna Martina Lehmannová, kterou v konkurzu vybralo Ministerstvo kultury. Lehmannová pracovala například v Moravské galerii, kde stála za vybudováním expozic v Jurkovičově vile nebo domu Josefa Hoffmanna v Brtnici. Informují Události v kultuře na ČT art.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *