Artalk.cz

denní tisk 21. 3. 2017

Výstavě Františka Skály ve Valdštejnské jízdárně Národní galerie se v Lidových novinách věnuje Blanka Frajerová. „Osobitý umělec, originální tvorba, výstřední nápady, překvapivé architektonické řešení. Tak se dá stručně zhodnotit expozice, která má ambice vzbudit ještě větší divácký zájem a nadšení, než zažila Skálova instalace před třinácti lety v nedalekém Rudolfinu.“ Výstavu, pod kterou je jako kurátor podepsán Tomáš Pospiszyl, je nutné vidět na vlastní oči.

V ostravském Domě umění vystavuje GVUO výběr ze zahraničních děl ze sbírky Roberta Runtáka. Prezentována jsou obrazy s figurálními tématy od současných autorů ze západní i východní Evropy. „Výstava této intenzity, náročnosti a kvality by se mohla uskutečnit v jakékoliv západní metropoli,“ soudí Martin Dostál v Hospodářských novinách.

Peter Kováč zve v Právu na návštěvu Vídně. Albertina nabízí výběr z díla Egona Schieleho, v Belvederu je k vidění průřez tvorbou Lawrence Alma-Tademy, akademického malíře viktoriánské Anglie.

Dnešní vyhlášení cen Czech Grand Design zaujalo Juditu Matyášovou v Lidových novinách. Letos poprvé je vyhlášena i kategorie ilustrace (mezi nominovanými je například dvojice David Böhm a Jiří Franta). V článku jsou představeny hlavní kategorie, pozornost je věnována i výstavnímu, přednáškovému a dalšímu programu ve Ville Pellé, který začne 30. března.