Artalk.cz

denní tisk 18. 3. 2017

V Lidových novinách vychází článek Josefa Chuchmy Existence na hraně a výpověď taky, zabývající se monografií Libuše Jarcovjákové Černé roky. Článek představuje fotografickou tvorbu Jarcovjákové a po vzoru knihy ji dává do kontextu s osobními prožitky. „Tato (životní) průběžnost se lépe otiskuje do knihy, poněvadž kniha sama o sobě je průběžným médiem.“ konstatuje autor.

Vladislav Prouza se v deníku Právo zabývá případem sousoší Žen s ozdobami před hotelem Horizont v Peci pod Sněžkou. Sousoší je ve velmi špatném stavu a vlivem klimatu mu hrozí samovolná destrukce. Autor přináší vyjádření autora sousoší Jaroslova Kolomazníka i představitelů společnosti Regata, vlasníka hotelu, kterým se dlouhodobě nedaří dohodnout, jak při záchraně díla postupovat.

Tomáš Plecháč v Mladé frontě DNES informuje o vzniku nové expozice ve Dvoře Králové. Bude se nacházet kočárovně vedle kostela sv. Anny a bude věnována historii někdejší jezuitské rezidence v Žirči. Návštěvníkům nabídne výstavu kněžských ornátů, barokních soch nebo zasklenou pohřební kryptu, ústředním bodem bude jezuitský betlém z 18. století.

Lidové noviny přináší rozhovor Nadi Strakové s uměleckou aktivistkou Almou Lily Raynerovou. V návaznosti na její aktuální výstavu v galerii ArtWall je rozhovor zaměřen především na boj proti sexuálnímu násilí a institucionalizovanému sexismu. „Tím, že veřejnosti předkládám svůj příběh, chci říct, že já i všichni ostatní přeživší sexuálního násilí se nemáme za co stydět. Nejsme jen číslo z nějaké anonymní statistiky.“

Zámky a hrady na Vysočině se připojí k Roku renesanční šlechty, který pro letošní rok vyhlásil NPÚ, informuje Jana Pechová pro Právo. Nejvýznamněji se na projektu bude podílet zámek v Náměšti nad Oslavou, který byl NPÚ pověřen vedoucí úlohou letošní Hradozámecké noci. Dále se do projektu zapojí hrad Lipnice, zámek Jaroměřice nad Rokytnou a zámek Telč.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *