Artalk.cz

denní tisk 24. 2. 2017

V týdeníku Téma se obsáhle věnují osobnosti Andyho Warhola z pozice jeho příbuzných – zejména synovce Jamese nebo matky Julie, kteří se oba rovněž věnovali nějaké formě výtvarného umění. Článek vyšel k výročí úmrtí Warhola a vychází zejména z biografické knihy zmíněného Jamese a rozhovoru s ním pořízeným před časem v Praze.

Regionální Právo a MfDnes informují o nově otevřené výstavě Světlo, šero a temnoty: Umění českého 19. století, která probíhá v plzeňské Západočeské galerii. Výstava je součástí tradičního mezioborového sympozia věnovaného 19. století a nabízí díla Josefa Mánesa, Jakuba Schikanedera, nebo Antonína Chittussiho. Kurátorem je Roman Prahl a výstava trvá do 21. května.

V Kafkově domě v Praze vystavuje v rámci festivalu Art Prague mladá sochařka Josefina Jonášová. „Upozornila na sebe už svou diplomovou prací, monumentální ženskou sochou Antikoncept, k níž ji inspirovalo vlastní onemocnění trombózou z hormonální antikoncepce. Získala za ni cenu rektora AVU za nejlepší absolventský počin,“ píše Naďa Klevisová v magazínu ego! Hospodářských novin. Na stránkách magazínu vyšel ještě rozhovor s designérem Jiřím Pelclem.

Magdalena Čechlovská se v Hospodářských novinách věnuje plánovaným nebo již budovaným kulturním stavbám u nás. Vyjma koncertních sálů vzpomíná i plány Prahy postavit výstavní síň pro Muchovu Slovanskou Epopej, která by měla vyrůst na místě někdejšího nádraží Těšnov. Primátorka Adriena Krnáčová by v Praze ráda viděla i městskou kunsthalle – ta soukromá se roku 2020 otevře na Klárově. Rovně Jiří Fajt ohlásil velkou rekonstrukci Veletržního paláce, pro kterou oslovil řadu prestižních zahraničních architektonických studií.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *