Artalk.cz

denní tisk 23. 2. 2017

V příloze Café deníku Právo píše Andrea Zunová o sochaři Čestmíru Suškovi. Vyjma jeho tvorby se text věnuje především středisku Bubec, který Suška vybudoval a které funguje jako velký společný ateliér několika umělců. Pořádají se zde rovněž výtvarné dílny pro děti. Letos je navíc Suška iniciátorem prvního ročníku festivalu M na třetí/Umění v prostoru, který se odehraje v létě v Karlíně.

Další článek v café deníku Právo napsal Peter Kováč – věnuje se legionářské epizodě sochaře Otty Gutfreunda. Po té, co rok sloužil ve francouzské armádě, byl uvězněn jako rebel, jelikož po vydání zákazu německým a rakousko-uherským občanům účastnit se na straně Francie bojů, toto nařízení neuposlechl. Kováč reprodukuje dobové dopisy s Kupkou a dalšími a celou tuto životní etapu sochaře rekonstruuje.

Pavla Černochová napsala do Lidových novin článek o výstavě Františka Matouška v Galerii Václava Špály. Matoušek pracuje celé roky s džínovinou, kterou deformuje, pokrývá akrylovými barvami a vytváří z ní klasické malířské náměty – krajiny, portréty apod. „Výstavav Galerii Václava Špály se koná v roce, kdy autor dovrší padesátý rok života. Uzavírá tak etapu, po kterou tvořil pod vlastním jménem. Od nynějška bude vystavovat jako Francis de Nim. Denimu tedy pravděpodobně zůstane věrný.“

Ivan Hartman se v Hospodářských novinách věnuje turné hudební skupiny Aktual, kterou v roce 1968 zakládal Milan Knížák. Text není pouze o hudební produkci, ale i o dalších Knížákových postojích a uměleckém směřování. „Ze mě společnost stále dělá provokatéra, ale já jen reaguji podle svého nejlepšího vědomí a svědomí,“ říká Knížák.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *