Artalk.cz

TZ: Dorota Sadovská

Dorota Sadovská / Doba plastová / kurátorka: Zuzana Duchová / Galerie města Blanska / Blansko / 18. 2. – 17. 3. 2017

sadovská_Pozvanka_A5_B

Dorota Sadovská: Doba plastová

kurátorka: Zuzana Duchová

18.2. – 17. 3. 2017

Výstava Doba plastová se odvolává na pomyslné „stíny věcí“ – průsvitné plastové obaly, se kterými se setkáváme v obchodech při zakupování předmětů každodenního užití. Co vlastně nastane, když fyzické předměty zmizí a zůstanou pouze jejich tvarově identické plastové skořápky, a kam v tomto světě pomalu absentuje naše vlastní fyzická existence?

Dorota Sadovská v Galerii města Blanska představí svoje metaforické uvažování o současné době v podobě pohyblivé sbírky plastových artefaktů. Nejde ji ovšem jen o povýšení předmětu – odpadu na dílo v galerii. Propůjčuje jim schopnost vytvářet nový svět a zároveň vypovídat o tom našem.

Autorka je absolventkou VŠVU v Bratislavě a ENSBA ve francouzském Dijonu. Pohybuje se napříč různými médii od figurální malby, přes performance, instalaci až po fotografii. Její práce balancují na samotné hranici své významové roviny. Často u nich nevíme, zda jim přisoudit genialitu, krásu, trapnost či ošklivost. Stereotypy autorku baví a rozčilují zároveň, a proto se nejlépe cítí na rozhrání – což je ne náhodou i název její doktorandské práce obhájené v roce 2004. Autorka se tak ocitá „na hraně kostky“, balancuje mezi protiklady, mezi body střetů a odlišností. Zkrátka je pro ni důležité přemýšlet, hledat vlastní těžiště v proměnlivém, cítit vtip důstojnou formou a zvládnutým řemeslem.

V roce 2015 byla svými projekty Vivid Dresses a BoutiqueS Antishop zastoupená na prestižním festivale Ars Electronica v rakouském Linzi. Tyto instalace přitom reagovaly na téma festivalu – Post City, kde reflektovala současný a budoucí život ve městech, post-módu, post-umění a post-městskost. V nejnovější práci Doba plastová nadále rozvíjí tento svůj vztah ke světu mediálního a interaktivního umění. K výstavě formou technického řešení jejích interaktivních prvků přispěl multimediální umělec Jakub Pištek.

Zuzana Duchová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *