Artalk.cz

denní tisk 25. 1. 2017

V plzeňském vydání MfDnes vyšel rozhovor s ředitelem Západočeské galerie Romanem Musilem, který se týkal především akviziční politiky instituce, jež na konci roku zakoupila například tři lepty Bohumila Kubišty. „Zájem máme o díla, která mohou smysluplně rozšířit a obohatit naše stávající sbírky. Tentokrát se naskytla možnost pořídit díla umělců spjatých se Sdružením západočeských výtvarných umělců.“ Loni utratila galerie za nové akvizice 340 tisíc korun. Článek rovněž představuje plány galerie na letošní rok.

Galerie výtvarného umění v Ostravě otevřela výstavu děl ze sbírky Roberta Runtáka zaměřující se na světové umění po roce 2000. „Nejedná se o regionální výstavní projekt, je to mezinárodní záležitost a věřím, že se zapíše do historie nejen českého výstavnictví,“ řekl deníku Právo pro severní Moravu ředitel galerie Jiří Jůza.

V mnichovském Muzeu Brandhorst byla otevřena dlouhodobá výstava děl Američana Cy Twomblyho. Prezentována je mimo jiné série inspirovaná námořní bitvou mezi Evropany a Turky v 16. století. „Stopy naší průměrnosti se zrcadlí v epochálních plátnech, která mají ambice obsáhnout komplikovaný a přitom tak jednoduchý koloběh světa. Cy Twombly dokazuje, že vše plyne v daném řádu, který se i přes bolestivou zkušenost nemění,“ píše Veronika Pařízková v Hospodářských novinách.

Cenu kritiky za mladou malbu získal Tomáš Predka. Více v Událostech v kultuře na ČT art.