Artalk.cz

TZ: Karel Konopka

Karel Konopka / Světlo naše / Galerie Ahoj Nazdar Čau / Liberec / 21. 1. – 17. 2. 2017

pozvánka GANČ Karel Konopka světlo naše

Karel Konopka: Světlo naše

21. 1. – 17. 2. 2017

Vernisáž: 21. 1. 2017, 18 hod.

Galerie Ahoj Nazdar Čau, vitrínky kina Varšava, Liberec

„Karel Konopka (nar. 1982, Jablonec n/N) absolvent Fakulty umění a designu UJEP v Ústí n/L, kde nyní žije. Studoval v ateliéru Přírodní materiály, avšak v jeho práci bychom romantickou inspiraci přírodou hledali marně. Namísto přírodních materiálů se přehrabuje v civilizačním smetišti a vybírá z něj „poklady“ co možná nejpokleslejší. Tyto mu jsou následovně podklady i samotným materiálem pro jeho práci, která se pohybuje někde v rozmezí užitého designu a volnou tvorbou. Anebo přesněji. Jeho tvorba je užitým designem, avšak sžíravou ironií podvratně rozvráceným.“ (Pavel Doskočil)

Pracuji u Památkového ústavu a v současnosti často vystavuji ve dvojici s Michaelou Spružinovou, se kterou obývám i společný ateliér v ústecké Armaturce a také se podílíme na koncepci galerie DESKA v Ústí n/L.

Ve své práci využívám často nejrůznější postupy apropriace či remixy produktů a postupů spotřebního trhu a reklamy nebo se inspiruji určitými prvky či jevy ve veřejném prostoru. Tyto pak často na základě určité vizuální paměti či nejrůznějších asociací, minimálním posunem zbavuji původních významů nebo naopak zdůrazňuji jejich funkci spojením s dalšími, na první pohled neslučitelnými, významy. Podle potřeby pak využívám nejrůznější média (manipulovaná fotografie, malba, objekt, instalace, grafický design i kniha).

Pro galerii Ahoj Nazdar Čau připravuji 2 objekty, které jsou cíleně inspirovány lidovým/církevním uměním se kterým často, díky svému zaměstnání, přicházím do styku. Konkrétně se jedná o devoční schránky/skříňky. Formální zpracování, které podtrhuje určitou hravost původních vzorů, ironicky přetavuje původní obsah, který je aplikován na současnost, kdy základní hodnoty jsou často vyprázdněné na úkor povrchnosti a spotřeby, a to jak ve smyslu duchovním tak i materiálním.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *