Artalk.cz

TZ: Milan Cais

Milan Cais / Dveře dovnitř / Galerie Villa Pellé / Praha / 27. 1. – 26. 3. 2016

milan_cais_web-43 - small

Milan Cais pootevře DVEŘE DOVNITŘ svého světa ve Villa Pellé

Muž mnoha talentů, výtvarník, multimediální umělec, performer a hudebník, zakladatel a klíčový člen skupiny Tata Bojs, přichází po více než pěti letech se samostatnou výstavou. Milan Cais tentokrát od 27. ledna do 26. března v Galerii Villa Pellé představí ryze výtvarný projekt nazvaný Dveře dovnitř. Cais zde vnímá dveře v symbolické rovině, kdy se v jeho nových objektech i kresbách zabývá hloubkou svých pocitů od radosti po smutek i zápas s vlastním egem.

„Dveře jsou něčím, co odděluje dva prostory. Můžou skrývat tajemství, okamžik překvapení. A jsou pro mne velmi silným symbolem rozhodování. V každodenních maličkostech i ve fatálních momentech, které pak dále formují nevratně naše životy,” říká k tématu výstavy Milan Cais a dodává: „Každý se s tím neustále setkáváme a mne tento moment velmi zajímá: Berete za kliku a vstupujete do prostoru, který ještě neznáte.”

Výstava DVEŘE DOVNITŘ, jejíž součástí bude i pestrý doprovodný program s tvůrčími dílnami pro děti a komentovanými prohlídkami s autorem proběhne v dejvické Galerii Villa Pellé v Pelléově 10 od 27. ledna do 26. března 2017. V rámci výstavy se Milan Cais představí také s „rodnými” Tata Bojs. Více informací na www.villapelle.cz

Komentované prohlídky výstavy s Milanem Caisem: 16. 2. a 9. 3. od 18 hodin

Workshopy pro děti s umělcem: 26. 2. a 12. 3. od 15 hodin

Tata Bojs v zahradě: 26. 3. od 20 hodin

Vedle trojrozměrné tvorby připravil Milan Cais také sérií abstraktních akvarelů a výjimečná bude i sama instalace výstavy, která počítá s narušením obligátního statického charakteru expozice. Ať už půjde o práci se světlem a projekcemi, či s aktivní účastí diváků, autor jistě opět překvapí.

Materiál pro výstavu DVEŘE DOVNITŘ vznikal po dobu asi dvou let a je velmi osobní výpovědí a autorově vnitřním světě. Milan Cais zároveň uchopil tento jednoduchý, pro mnohého až banální symbol, v širším kontextu. Výrazové prostředky volí minimalisticky uměřené, pracuje s barevnými kontrasty. Najdeme zde motivy životních předělů, obecné téma víry i pro autora typickou hravost a humor.

Milan Cais (*1974) hudebník a multimediální umělec absolvoval AVU v roce 1999, studoval v ateliérech Socha II. u prof. Huga Dematriniho a v ateliéru Vizuální komunikace pod vedením Jiřího Davida. Šíři svého talentu uplatňuje v hudbě, audiovizuální instalaci, na poli scénografie, performance i grafického designu. Účastnil se řady společných výstav u nás i ve světě a jeho práce je zastoupena v několika soukromých i státních sbírkách. V roce 1988 spoluzaložil skupinu Tata Bojs kde dodnes působí jako skladatel, zpěvák, bubeník, textař, výtvarník a producent. Vytvořil hudbu i ke dvěma divadelním představením (Labyrint světa a ráj srdce, Krakatit) a celovečernímu loutkovému filmu Malý Pán. Společně s výtvarníky a hudebníky Petrem Niklem, Ondřejem Smeykalem a Jiřím Hradilem působí od roku 2005 ve „svátečně“ vystupující hudebně-performační skupině Sváteční Pop. Žije a pracuje v Praze.

Galerie Villa Pellé

Novorenesanční objekt v rezidenční části Prahy 6, obklopený unikátní historickou zástavbou, umístěný v klidové zóně a zároveň výborně dostupný, je ideálním prostorem pro kulturní a společenské události rozmanitého charakteru. Program nekomerční galerie Villa Pellé se v dlouhodobé perspektivě věnuje zejména kresbě a ilustraci jako svébytnému médiu, které v současné době nabývá mnoha nevyzpytatelných forem a které je základem tvůrčího procesu umělců všeho zaměření a dob. Charakter galerie dovoluje pohyb mezi žánry a zároveň garantuje kvalitu výběru. Neopominutelnou součástí galerijní dramaturgie je i kreativní prvek, pravidelně se konající tvůrčí dílny. Cílem činnosti Galerie Villa Pellé je zařadit se svými aktivitami mezi významné výstavní prostory Prahy.

Porte

Spolek Porte navázal na činnost společnosti Arbor vitae societas, která v letech 2006 – 2011 uspořádala řadu významných českých i zahraničních výstav /Bruselský sen – Československá účast na Světové výstavě Expo 58 v Bruselu a životní styl 1. poloviny 60. let, Galerie hlavního města Prahy – Městská knihovna, 2008; Slovenská národná galéria v Bratislavě, 2009; Kája Saudek, České centrum Praha, 2009 – 2010; 200dm3 dechu, Zlín – Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně, 2010; 200dm3 dechu – Uměleckoprůmyslové museum v Praze a Památník národního písemnictví – Letohrádek Hvězda, 2010; František Skála –  Skutečný příběh Cílka a Lídy, The Comic strip Center v Bruselu a Rock Aid v Českém centru v Bruselu, 2010; Dekadence – Bohemian Lands 1880 – 1914, Bruselská radnice, Belgie, 2010; Plastique ludique, muzeum Les Arts Décoratifs, Paříž, 2011/. Samostatně se podílelo se na výstavě Růžena – Příběh malířky Růženy Zátkové v Císařské konírně Pražského hradu v roce 2011 a o rok později na velké mezinárodní přehlídce street artu Městem posedlí v Městské knihovně Galerie hlavního města Prahy. Od října 2014 je spolek provozovatelem Galerie Villa Pellé (Petr Nikl – Švábení; Ivana Lomová – Obrazy z ložnice; Městosvět – Město a jeho svět v ilustraci pro děti; Jan Kaláb – Extra; Aleš Veselý – Bez začátku, bez konce, Vize a představy z posledních let; Anna Neborová – Studio Dechem; Splendid Isolation; Ornament, světlo a kaligrafie).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *