Artalk.cz

TZ: Petr Pastrňák

Petr Pastrňák / Obrazy / Galerie U Bílého jednorožce v Klatovech / Klatovy / 12. 11. – 15. 1. 2017

pastrnak_v_klatovech

Petr Pastrňák: Obrazy

12. 11. – 15. 1. 2017

Vernisáž 11. 11. 18.00

Kurátorka výstavy Lucie Šiklová

Na vernisáži zahrají Irena a Vojtěch Havlovi

Petr Pastrňák pochází z Ostravy, rád se vrací do Beskyd, ale dlouhodobě žije v Praze a v posledních deseti letech také v jižní Indii.

Je umělec výjimečného nadání. Pracuje na principu řízené náhody a jejího doslova ekvilibristického malířského usměrnění. Jeho obrazy se svobodně pohybují v různých dimenzích prostoru mezi abstrakcí a fotorealismem.

Petr Pastrňák patří svým zájmem o spiritualitu k nejduchovnějším osobnostem současného českého umění. Nemaluje to, co má přímo před očima, ale to, co má v sobě, jeho obrazy proto nejsou zanesené osobním balastem, reprezentují úsilí o čistou krásu a jakoby směřovaly k vyprázdnění. Vedle čistých abstrakcí založených na hudebním a automatickém principu malby se na jeho často „širokých plátnech“ potkáváme i s konkrétními místy či lidmi, stále jsme však konfrontování s myšlenkou pomíjivosti, dokonce přeludovosti tohoto světa.

Petr Pastrňák, jehož tvorba je zastoupena ve stálé expozici ve Veletržním paláci Národní galerie v Praze, nevystavuje často. V rámci jeho dosavadních výstav je současná přehlídku U Bílého jednorožce jednou z dosud nejrozsáhlejších a představuje náhled do jeho obrazů od 90. let až k těm dosud posledním. Ve dvou patrech výstavních prostor Galerie u Bílého jednorožce je vystaveno přes 40 jeho obrazů, zapůjčena jsou autorova důležitá díla z veřejných institucí i soukromých sbírek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *