Artalk.cz

denní tisk 15. 12. 2016

V Oblastní galerii v Liberci v Lázních vystavuje sochař a medailér Jiří Dostál své práce z posledních čtyř let. Dostál dvě desetiletí vedl Střední uměleckoprůmyslovou školu v Jablonci nad Nisou, část výstavy proto patří i tvorbě jeho žáků, mezi které patří například dvojnásobný finalista Chalupeckého ceny Vladimír Véla nebo biatlonistka Gabriela Koukalová. Více informací v regionálním vydání Práva.

„Jméno autora je zkratkou, a tudíž velmi nepřesným pojmenováním množiny děl. Opravdu dobrý umělec stojí skrytý za svým uměním,“ říká Petr Kovář v Salonu Práva. Věnuje se podzimní sklizni uměleckých cen, jejich smyslu a nepochopení oceněných umělci nebo veřejností. Dle Kováře by se do popředí našeho zájmu měla vrátit díla, ne umělci, kteří je vytváří.

Tomáš Císařovský vystavuje v pražském DOXu. Obsáhlou recenzi výstavy napsal pro Salon Práva Jiří Přibáň: „Císařovský dokonale rozbíjí moderní humanistický mýtus o civilizovanosti jako směřování lidstva k větší mírumilovnosti a vzájemnému respektu. Patří mezi ty umělce, kteří přirozenost a kulturu nestavějí proti sobě, ale naopak je zobrazují ve dvojakosti a dvojtvářnosti, s jakou staří Římané zobrazovali Januse – boha přechodů, počátků a konců. Hranice mezi barbarstvím a kulturou je zde přechodná a kravatou může člověk zušlechťovat svůj zevnějšek i škrtit bližního svého.“

Umění je rovněž na titulní straně deníku Právo – Jan Šída informuje o Slovanské epopeji Alfonse Muchy, která pravděpodobně neodcestuje do Číny, ale pouze do Japonska. Vystavení v Asii má celou řadu odpůrců včetně Muchova dědice Johna nebo občanské památkové asociace ASORKD. V Tokyu však bude k vidění do začátku června v rámci Roku české kultury, na kterém se představí například Jan Švankmajer nebo Liběna Rochová.