Artalk.cz

denní tisk 13. 12. 2016

Václav Hnátek v MfDnes informuje o knize Jak se dělá galerie, kterou vydala Moravská galerie v Brně. Kniha je určena především dětem, ocení ji však prakticky každý, kdo má zájem. Příručka stojí především na ilustracích Davida Böhma doplňující texty bývalých i současných kurátorů MG.

Magdalena Čechlovská napsala do Hospodářských novin recenzi výstavy OCH! Představující v Moravské galerii dílo designérského dua Olgoj Chorchoj. „Kurátoři Lada Hubatová-Vacková a Rostislav Koryčánek dotáhli přehlídku dál než jen k efektní a vtipné prezentaci nejnovějších prací studia, jak jsou Olgoj Chorchoj zvyklí sami sebe představovat.“ Jsou proto vystaveny rané práce obou autorů nebo jejich sbírka věcí z doby před rokem 89, stejně jako průřez jejich známější tvorbou.

Poslední slovo do Lidových novin napsal Martin C. Putna zamýšlející se nad vzrůstem neofašismu ve střední Evropě, konkrétně na Slovensku. Tamější politickou situaci srovnává s právě probíhající výstavou Sen a skutečnost v SNG, která se věnuje oficiálnímu i skrytému umění Slovenského státu. „Paní ředitelka Alexandra Kusá se dušovala, že výstava nevznikla jako protifašistická agitka (…) a že věru nikdo netušil, že tak dokonale zapadne do času, ve kterém se fašistické myšlení zase vrací.“

V pražské Galerii European arts vystavují výběr z díla Zdeňka Buriana. „Burian nás prostě dokáže vtáhnout do děje. Je naprosto lhostejné, že většinu hrdinů a tajemných krajů vytvořil díky své obrovské imaginaci. Objevuje vysněné říše pro nás, ale i s námi. Vede každého, kdo o to stojí, pomyslně za ruku z říše reality do hájemství vzdálených světů,“ píše Jan Šída v Právu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *