Artalk.cz

15. 12. 2016 / Pavel Ryška a Jan Šrámek: Křest knihy Pionýři a roboti

Křest knihy Pionýři a roboti / PRAHA/Fórum pro architekturu a média / Brno / 15. 12. 2016 ve 20h

2

Zveme Vás ve čtvrtek 15.12. 2016 ve 20.00 na setkání pionýrů a robotů, jehož předmětem bude křest knihy spojený s následnou afterparty.

Pavel Ryška a Jan Šrámek představí novou monografii o československé ilustraci a vizuální kultuře z let 1950-1970 s názvem Pionýři a roboti.

Křest s následnou afterparty se uskuteční v kulturním prostoru Praha / Fórum pro architekturu a média, Husova 18, 602 00 Brno.

Pionýři a roboti mapují československou ilustraci a vizuální kulturu v letech 1950–1970, během nichž plastické vize dokonalé budoucnosti ustoupily abstraktním kompozicím a montážím, nasyceným ironickým humorem. Vedle popisných obrazů budovatelských ideálů se znovu objevily koláže a kombinované techniky, které se z novin, časopisů a knih rozšířily do nejrůznějších propagačních prostředků i na televizní obrazovky. Samotná kniha je montáží, v níž se nesetkávají pouze pionýři a roboti, ale i nejrůznější média a oblasti výtvarné tvorby – od obrázků v dět­ských časopisech a na diafilmech přes propagační grafiku ovlivněnou bruselským stylem i americkou karikaturou až po zobrazení hrůzy, smrti a erotiky v publikacích pro dospělé. Kniha vychází v koedici nakladatelství Paseka a FaVU VUT v Brně.

Pro Pavla Ryšku a Jana Šrámka přestala být československá vizuální kultura nepříjemným a obtížným dědictvím totalitního státu. Stala se spíš příležitostí uspořádat věci a obrazy znovu a jinak. Nabízí možnost představit si zvláštnost a nesamozřejmost tvorby a používání obrazů za všech politických podmínek a společenských okolností, které se jeví jako normální jen pohledu, uzavřenému v pověstném kulovitém akváriu přítomné praxe.

Po křtu knihy bude následovat afterparty s djs Ph.D. & kidO + MatteoGallardo.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *