Artalk.cz

denní tisk 2. 12. 2016

Západočeská galerie v Plzni uspořádala retrospektivní výstavu kreslíře a malíře Huga Boettingera (1880–1934). Ten je známý především jako skvělý karikaturista přispívající od 20. let do Lidových novin i jinam. „Všechna vystavená díla mají jistý společný základ spočívající v dobře zvládnuté kresbě, idylických barvách a obdobných tématech. O to znatelněji vybočují a poutají obrazy inspirované studijním pobytem v Anglii,“ píše v Lidovkách Blanka Frajerová.

V magazínu ego! Hospodářských novin vyšel text Adama Gebriana věnující se adaptacím různého typu prostor na služby a kulturu. Všechny pražské prostory, které Gebrian představuje, spojuje ponechání některých neopravených nebo pouze zakonzervovaných částí ze starší funkce. „Jejich atmosféra je z většiny vytvořena stopami času, které jsou uvnitř patrné a které se nikdo nepokusil začistit, přetřít, schovat, upravit.  To je částečně odvážný krok, protože se u nás nejčastěji setkávám s názorem, že co je nové (čisté), je dobré, a na čem jsou vidět vrstvy, nánosy, nedokonalosti, škrábance, praskliny, je módou.“

Galerie Kooperativy v Praze vystavuje kresby, grafiky a bronzy ze svých bohatých sbírek, a to od baroka až po meziválečnou avantgardu. „Výstavu lze obzvlášť doporučit těm, kdo sledovali aukce umění posledních 27 let. Nad řadou z vystavených děl se jim vybaví aukční souboje, z nichž v minulosti vyšel vítězně zakladatel sbírky Kooperativy, ředitel Vladimír Mráz,“ připomíná Naďa Klevisová v magazínu ego!.

Ústav dějin umění AVČR vystavuje newprinty fotografií uměleckých ateliérů od Josefa Sudka. Více v otvíráku Událostí v kultuře na ČT art.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *