Artalk.cz

denní tisk 16. 11. 2016

V Lidových novinách vyšla komerční příloha Umění a historie v Praze. Olga Malá představila výstavu Jaroslava Horejce v Domě U Kamenného zvonu, jejíž je kurátorkou („Výstava v Galerii hlavního města Prahy představuje Horejcovo dílo poprvé v unikátním celku, propojujícím sochařskou i uměleckořemeslnou tvorbu. Ve středověkém Domě U Kamenného zvonu ideu jednoty Horejcova díla podtrhuje instalace architekta Josefa Pleskota.“) Druhý reklamní článek napsala Hana Larvová, kurátorka výstavy Jana Merty v Městské knihovně: „Výstava je koncipována jako site specific projekt do prostor Městské knihovny. Merta zde propojuje aktuálně vznikající díla se staršími realizacemi, kterým přiřazuje v novém propojení další významy. Pokračuje tak v dialogu se svým divákem, započatém již před lety, a skládá další fragmenty osobního příběhu.“ S Mertou vyšel i krátký rozhovor.

V této příloze, která je prakticky celá věnována GHMP, vyšel rovněž rozhovor s Magdalénou Juříkovou, ředitelkou GHMP a Zuzanou Strnadovou, která vede Muzeum hl. m. Prahy. Rozhovor je vedený jako PR, dozvíme se hlavně o úspěších a plánech obou institucí, ale i o slabých stránkách: „Považujeme za velký problém, že naše objekty vnímají (návštěvníci – pozn. artalk) jako samostatné, že GHMP nechápou jako celek se všemi sedmi výstavními prostorami. Snažíme se proto vytvořit jednotný vizuální systém, který by to dával jasně najevo. Věříme, že se nám to co nejdřív podaří.“

Filip Šenk v LN hodnotí letošní ročník Ceny Jindřicha Chalupeckého, která se bude udělovat 22. listopadu. Pozitivně hodnotí skvělou organizaci a propagaci výstavy, stejně jako její propojení s představením tvorby držitelky Turnerovy ceny Laure Prouvostové. České a západní umění se ostatně sbližuje: „Na výstavě finalistů CJCH je podle mého soudu vidět, že míra pochopení, co se děje v uměleckém světě na západ od nás, je velká.“ Výstava má dle Šenka mezinárodní úroveň a díla finalistů jsou všechna podobně kvalitní.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *