Artalk.cz

TZ: X: Čestmír Kafka

X: Čestmír Kafka / Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě / Jihlava / 10. 11. 2016 – 22. 1. 2017

cest_kafka_pozv_web

X: ČESTMÍR KAFKA

Vernisáž: 10. 11. 2016 v 17 hod.

Termín výstavy: 10. 11. 2016 – 22. 1. 2017

Místo konání: Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě, Komenského 10, Jihlava

Komentovaná prohlídka a prezentace katalogu: 1. 12. 2016 v 17 hod.

Kurátorka: Lenka Dolanová

Výstava představuje v retrospektivním pohledu jednoho z nejvýraznějších umělců poválečné generace Čestmíra Kafku. Kafka se narodil v Jihlavě 14. 11. 1922 a jeho život a dílo jsou spojené také s Branišovem u Větrného Jeníkova, kde často pobýval a tvořil na tamní barokní faře. Inspirace prostředím Vysočiny je zjevná v celém Kafkově výtvarném díle i v jeho deníkových záznamech.

Po studiu na gymnáziu v Jihlavě nastoupil Kafka roku 1940 na Školu umění do Zlína, studium přerušilo totální nasazení v letech 1942-1943, absolvoval v roce 1945. Následujícího roku byl přijat na Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze do ateliéru Emila Filly. S ostatními absolventy ateliéru založil v roce 1954 skupinu Trasa. V padesátých letech nemohl Kafka veřejně působit, v této době se věnoval mimo jiné výstavní grafice. V šedesátých letech podnikl důležité cesty do Polska a Itálie. První samostatnou výstavu měl v roce 1963 v Galerii na Karlově náměstí.

V tvorbě Čestmíra Kafky se prolínají dvě hlavní roviny, strukturální abstrakce či informel a konstruktivismus; fascinace hmotou a touha po vytváření řádu. Věnoval se realizacím ve veřejném prostoru (např. betonová zeď na sídlišti v Brně-Lesné, 1967) a zúčastnil se neoficiálních land-artových akcí (např. Chmelnice v Mutějovicích, 1983). Kafkovo dílo je od šedesátých let součástí mezinárodní výtvarné scény, vystavoval v zahraničí a jeho díla jsou v majetku institucí a jednotlivců po celém světě. V roce 1970 se podílel na koncepci československého pavilonu na výstavě EXPO v Ósace.

V roce 1972 měla v tehdejší Oblastní galerii Vysočiny v Jihlavě proběhnout retrospektivní výstava umělce, připravená k jeho padesátým narozeninám. Již nainstalovaná výstava byla z politických důvodů zakázána v souvislosti s Kafkovou účastí v Koordinačním výboru tvůrčích svazů na konci šedesátých let. V sedmdesátých a osmdesátých letech tvořil Kafka v ústraní, vystavoval v mimopražských galeriích a neoficiálních prostorech. Čestmír Kafka zemřel v květnu 1988 v Praze.

Výstava částečně splácí dluh tomuto umělci a je opětovným návratem Čestmíra Kafky na Vysočinu. K výstavě vychází katalog s bohatým obrazovým doprovodem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *