Artalk.cz

TZ: Druhý ročník festivalu Norma znovu otevře ostravský Bauhaus

Druhý ročník festivalu Norma / prostory bývalého hobby-marketu Bauhaus a Trojhalí Karolina / pořadatelé: PLATO – platforma (pro současné umění) Ostrava a pražské divadlo Studio Hrdinů / Ostrava / 11. a 12. 11. 2016

Druhý ročník festivalu Norma znovu otevře ostravský Bauhaus

Ve dnech 11. a 12. listopadu 2016 se v Ostravě uskuteční druhý ročník festivalu Norma. Dvoudenní mezinárodní přehlídka autorského divadla a současného umění se letos bude konat v prostorách bývalého hobby-marketu Bauhaus, který byl pro veřejnost několik let uzavřený. Výjimečný projekt Izy Szostak pak uvedeme v Trojhalí Karolina. Normu spolupořádají PLATO – platforma (pro současné umění) Ostrava a pražské divadlo Studio Hrdinů.

Norma bude i napodruhé přehlídkou originálních projektů, které je obtížné žánrově zařadit. Vznikaly sice v prostoru označovaném jako „střední Evropa“, ale zároveň se nechaly ovlivnit nejnovějšími trendy i zakořeněnými tradicemi z celého světa. Kromě projektů z Holandska či Polska se můžete těšit na práci českých performerů z okruhu CreWcollective nebo na mezinárodní inscenaci Studia Hrdinů Skugga Baldur, která letos získala Cenu Divadelních novin v kategorii Alternativní divadlo. Oba festivalové večery zakončí hudební program, který bude volně přístupný. O DJské sety se postarají například Harakiri Break Brothers nebo Floex.

„Pro festival Norma je charakteristické vnímat jednotlivé hrací dny jako dramaturgické celky, proto je ideálem divák, který absolvuje celý program, nikoli jen vybrané projekty,“ říká dramaturg festivalu a umělecký ředitel Studia Hrdinů Jan Horák. „Pokud bych ovšem měl upozornit na jeden projekt z programu festivalu, byly by to Aesops fables no. 2 Dominika Gajarského, protože tento projekt vzniká přímo pro festival, tedy pro konkrétní čas a prostor. To je další z linií festivalu, oslovovat každý rok jednoho umělce, aby vytvořil dílo pro tuto příležitost.“

Festival se letos přesune z Dolní oblasti Vítkovic do centra města a jeho program se bude z větší části odehrávat v bývalém hobby-marketu Bauhaus. Budovu odkoupilo v létě město Ostrava spolu s přilehlými jatky. Od příštího roku bude prostory dočasně využívat městská galerie PLATO Ostrava a to do doby, než projdou rekonstrukcí památkově chráněná jatka, která by měla být budoucím sídlem galerie. Festivalový program po letech opět otevře bývalou prodejnu veřejnosti. Návštěvníci se tak budou moci poprvé přesvědčit, jak můžou netradiční prostory Bauhasu sloužit kultuře.

„Naše instituce už od svého založení v roce 2013 sleduje současné umění jako součást širších kulturních proudů, které v posledních letech výrazně ovlivňují divadlo a performativní prvky. Takže zaštítění festivalu, který se zaměřuje na autorské divadlo a nové způsoby jeho propojování s výtvarným uměním, je logickou součástí naší dramaturgie,“ řekl Marek Pokorný, umělecký manažer PLATO. „Navíc se vyrovnáváme s novým prostorovým zázemím galerie, při jehož využití je právě divadelní moment mimořádně inspirativní,“ doplnil.

Festivaloví návštěvníci si mohou zakoupit vstupenky na jednotlivá představení, celodenní permanentky nebo festivalové pasy. On-line předprodej zajišťuje GoOut.net, podrobný program, informace o vstupenkách a další získáte na: www.festivalnorma.cz.

Facebooková událost: https://www.facebook.com/events/1669923013323668/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *