Artalk.cz

TZ: Martin Zet

Martin Zet / O / Galerie Jamborův dům / Tišnov / 25. 8. – 7. 10. 2016

zetmartin2

Martin Zet: O

Galerie Jamborův dům
Brněnská 475
666 01 Tišnov

25. 8. – 7. 10. 2016

Martin Zet přichází do galerie a začíná hned pracovat.  Papírovou pásku lepí ve dvou vodorovných řadách nad sebou po stěnách.  Otevírá pětilitrovku s tuží.  Začíná na jednom místě a vědomě vymalovává vymezený prostor několika vrstvami. Strhává pásku a sleduje černý pruh. Otázky přicházejí, aby byly zodpovězeny.  Akce je dokončena.

Radikální, minimalistické gesto umělce, soustředěná malba černou tuží po obvodu galerie, nás vede k vnímání celkového výstavního prostoru a pracuje s jeho architekturou.  Nekontemplujeme nad závěsným obrazem, Martin nás vede k vnímání přítomného okamžiku, prostoru, zviditelňuje prázdno, krásu.

Při pohledu na černou čáru umístěnou přibližně ve výšce očí nás může například napadnout souvislost s horizontem krajiny nacházející se v dálce mimo galerii. Název výstavy O v kontextu s dílem zase připomíná japonsky minimalistický, zenový kruh – Ensō, který může být ukončený i neukončený, sloužící k vyjádření neuchopitelného přítomného okamžiku, reality ve své celistvosti. To jsou však jedny z mnoha možných výkladů tohoto díla. Proto tento text nemá ambice vysvětlovat a redukovat.

O si odnášíme domů v podobě Martinovy autorské knihy.
www.mekstisnov.cz/galerie
https://www.facebook.com/GalerieJamboruvDum/
https://www.instagram.com/g_j_ d/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *