Artalk.cz

denní tisk 21. 9. 2016

Na London Design Festivalu se představují práce českých sklářů. „Prezentace probíhá jak formou interaktivní instalace s živým foukáním skla, tak prostřednictvím klasické expozice s více než třemi desítkami uměleckých artefaktů,“ píše Jan Šída v Právu, kde je možné nalézt podrobnější informace o výstavě i doprovodném programu.

V Hospodářských novinách vyšla recenze výstavy Krása bude křečovitá. Surrealismus v Československu 1933–1939 probíhající do 2. října v Alšovce. Martin Dostál hodnotí přes dílčí výhrady kladně: „Připomenutí zlatého věku nadreálné umělecké existence je každopádně mimořádným počinem Alšovy jihočeské galerie, záslužným zejména v době, kdy se pražská Národní galerie ještě tak zcela neprobudila z knížákovského prokletí.“

Do depozitářů AJG byla převezena monumentální socha Klementa Gottwalda pocházející z Příbrami. Dílo od Břetislava Bendy je nejen zajímavým dokladem socialistického realismu, ale socha s příběhem: roku 1978 ji odpálil dělník Ondřej Stavinoha, který si za tento čin odseděl devět let ve vězení. Dle ředitele AJG Aleše Seiferta „je to dílo dobře řemeslně provedené. Pro mě je zásadním motivem neničit a nevytrhávat z paměti národa to, co se událo.“ Více v regionální MfDnes.

Ve stejném vydání novin se Petr Kubát zaobírá zakrytím Samsonovy kašny v Českých Budějovicích. Deník uspořádal anketu mezi obyvateli a návštěvníky města zaměřenou na fakta o kašně – ukázala so, že lidé její podobu znají obdivuhodně dobře. Kašnu za prvních 10 dní trvání instalace Vnímání navštívilo přes 15 tisíc lidí a reakce jsou především pozitivní.

Petr Fischer napsal pro Hospodářské noviny recenzi Celníka Rousseau v NG. K výstavě má několik výhrad: množství děl českých a zahraničních umělců ovlivněných Rousseauem přebíjí počet děl samotného vzoru – z Paříže, kde bylo vystaveno 50 děl, se do Prahy dostalo něco přes desítku. Negativem je rovněž nekvalitní katalog, který pouze přejímá texty z expozice. „A protože se tak neděje poprvé – viz nafouknutý Aj Wej-wejův Zvěrokruh – jednomu to nedá, aby se nezeptal. Bude se někdy u Kinských či jinde opravdu malovat?“ Online verze článku zde.

Události v kultuře na ČT art se věnují například zadržení ruského umělce a aktivisty Olega Vorotnikova nebo projektu Vnímání v Českých Budějovicích.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *