Artalk.cz

TZ: Markéta Vaňková

Markéta Vaňková / Pravděpodobně na poli / PLATO – platforma (pro současné umění) Ostrava: Galerie Multifunkční auly Gong / Ostrava / 15. 9. – 24. 12. 2016

pozvanka-marketa-vankova-pravdepodobne-na-poli

Markéta Vaňková: Pravděpodobně na poli

15 09 – 24 12 2016

Galerie Multifunkční auly Gong

vernisáž: 27. 4. 2016 v 18h

kurátorka výstavy: Terezie Nekvindová

architektonické řešení: Tomáš Moravec

grafická úprava: Adéla Svobodová, Jakub Kovařík

Ve středu 14. září v 18 hodin bude zahájena výstava Markéty Vaňkové s názvem Pravděpodobně na poli. Za účasti autorky představíme v galerii Multifunkční auly Gong její obrazy, objekty a videa. Výstava bude volně přístupná a potrvá do 24. prosince 2016.

„Markéta Vaňková nezískala Cenu Jindřicha Chalupeckého ani jiné podobně významné ocenění, nebyla součástí nějakého kurátorského nebo galerijního okruhu, neorganizovala dění na scéně, nezakládala skupiny a dnes tvoří v ústraní na sicilském venkově. Přesto ji považuji za jednu z nejvýznamnějších osobností českého umění posledních 20 let, která našla vlastní, přesvědčivý způsob, jak být současný a zároveň nepodlehnout tlakům uměleckého provozu. Jsem proto rád, že naše předposlední výstava v Gongu bude semi-retrospektiva, která ukazuje podstatné momenty její umělecké dráhy i nové práce, které dosud nebyly v České republice k vidění,“ řekl Marek Pokorný, umělecký manažer PLATO.

Díla pro výstavu zapůjčili kromě autorky také Národní galerie v Praze, Adam Gallery a soukromí sběratelé. Architektonické řešení navrhl umělec Tomáš Moravec. U příležitosti zahájení výstavy vyjde také stejnojmenný katalog.

„Markéta Vaňková stojí za pozornost nejen pro své experimentování s materiály, formáty i médii, ale především proto, že je autorkou mírně unikající. Nevystavuje často, být umělkyní pro ni znamená postoj, ne nutkavý výkon. Její pevně konstruovaný svět, který se dotýká podstatných otázek bytí, odráží i architektura výstavy s posezením na centrálním ‚náměstí‘, odkud může divák objevovat autorčiny krajiny mysli,“ doplnila kurátorka Terezie Nekvindová.

Výstavy Markéty Vaňkové (spolu s výstavou Maixe Mayera) zakončí působení PLATO v Multifunkční aule Gong. Od května 2017 bude dočasně působit v bývalém hobbymarketu Bauhaus, než budou zrekonstruována památkově chráněná jatka. Ta by měla být v budoucnu sídlem městské galerie.

Markéta Vaňková (*1970)

Intermediální umělkyně z generace 90. let, vyjadřuje se především malbou, ale vytváří také objekty, readymades nebo videa. V roce 1999, kdy absolvovala Akademii výtvarných umění v Praze, se poprvé samostatně představila veřejnosti – shodou okolností to bylo v ostravském klubu Černý pavouk. Účastnila se kolektivních výstav Zkušební provoz (1995), Česká abstraHce (1996), Absence v záznamu (2008) nebo Někdy v sukni (2014). Poslední roky žije střídavě v Praze a na sicilském venkově.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *