Artalk.cz

denní tisk 29. 6. 2016

Jana Machalická do Lidových novin napsala velmi kritický text reflektující novou uměleckou akci skupiny Ztohoven – ta rozstříhala prezidentskou standartu, kterou nedávno na Hradě vyměnila za rudé trenky, na více jak tisíc kousků. Ty byly rozeslány vybraným lidem v celé zemi. „Jakou výpověď, myšlenkový přesah přináší tento akt destrukce? Usilovat o rozdráždění domácích měšťáků a dnešních hurávlastenců, kteří se vyrojili jako houby po dešti? To je přece tak laciné a snadné. Vydávat takovou činnost za umělecký program je jistě možné, ale ještě to neznamená, že tomu tak opravdu je.“ Kritice nevyhnula ani umělecká obec jako celek – zejména živořící výtvarná kritika, ani média.

Červené trenky ostatně právě vlají na brněnském hradě Špilberku. V rámci divadelního festivalu Provázek na hrad, je tam vyvěsilo Divadlo Husa na provázku jako podporu umělecké skupiny Ztohoven. Vzhledem k výše zmíněné akci skupiny byl tento akt, mající podporu vedení města, podroben kritice opozice i obyvatel města. Více v jihomoravském vydání MfDnes.

Radomíra Sedláková, vedoucí sbírky architektury v NG, byla hostem Mozaiky ČRo Vltava. Hovořilo se nejen o sbírce, ale i o současné výstavě, která ji ve Veletržním paláci představuje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *