Artalk.cz

TZ: Jaromír 99

Jaromír 99 / Mezery / AJG: Zámecká jízdárna / Hluboká nad Vltavou / 26. 6. – 2. 10. 2016

13442608_1721657634752332_8692422665743780190_o

Jaromír 99: Mezery

Vyprávění mezi sekvencemi

Zámecká jízdárna, Hluboká nad Vltavou

Výstava Jaromíra 99 v Alšově jihočeské galerii „MEZERY – čtení mezi sekvencemi“ je věnovaná komiksové tvorbě autora. Název výstavy je jakýmsi návodem, jak číst komiks – mezi sekvencemi. Stejně jako text mezi řádky.

Na výstavě jsou představeny všechny komiksy, které byly vydány buď knižně, nebo v časopisech.

Bomber (Labyrint 2007)

Kdesi v pohraničí, kde krajina přišla o svou duši, leží jezero, které vždy přitahovalo nešťastné. Sem, do míst svého dětství, se na konci kariéry vrací profesionální fotbalista. V domě svých prarodičů a ve vlastní minulosti hledá, co kdysi ztratil. Lidé přicházejí a zase odcházejí. Jen jezero mlčenlivě zůstává. Možná právě v něm je ukryté největší tajemství jeho vzpomínek…

Alois Nebel (text Jaroslav Rudiš, Labyrint 2003 – 2011)

Kreslená románová trilogie Alois Nebel – Bílý Potok, Hlavní nádraží, Zlaté Hory.

V sugestivních černobílých obrazech vypráví hlavní hrdina příběhy, které i po několika generacích ovlivňují zapomenuté události. Vypráví příběhy zdánlivě obyčejných lidí na okraji společnosti. Po kolejích se dostanete všude, do Lisabonu i do Osvětimi, do vlastní minulosti i do pochybností, které vám zanechali rodiče, příbuzní a přátelé. Příběhy ze století, o němž si myslíme, že už je dávno za námi. Alois Nebel vycházel nejdříve jako seriál v časopisech Reflex a Respekt. Až poté vyšel v nakladatelství Labyrint knižně.

Podle kultovního komiksu Jaroslava Rudiše a Jaromíra 99 vznikl scénář celovečerního filmu, který se natočil v mezinárodní koprodukci s použitím technologie rotoscopingu (režie Tomáš Luňák, produkce Pavel Strnad).

Franz Kafka – Zámek ( text David Z. Mairovitz, Labyrint 2013 )

Komiksová adaptace slavného románu. Když je zeměměřič K. zámkem povolán do vesnice, musí se nejprve vypořádat s nepřehlednou hierarchií pomocníků, poslů, úředníků, tajemníků – a také milenek. Jak ale může získat správné instrukce, když nikdo neví, jak jeho zaměstnavatel vypadá, telefony vyzvánějí bez odpovědi a navíc, jak se zdá, ve vesnici vlastně žádná práce pro zeměměřiče není? Jeden z nejvýznamnějších románů 20. století, jehož černý humor a grotesknost ani po bezmála devadesáti letech od prvního vydání neztratily nic ze své živosti.       Komiks Franz Kafka – Zámek vyšel na popud londýnského nakladatelství SelfMadeHero.

Emil Zátopek – …když nemůžeš, tak přidej! ( text Jan Novák, Argo, Paseka 2016 )

Název komiksu je odvozený z citátu Emila Zátopka. Komiksovou podobu z jedné etap jeho sportovního života zpracoval Jaromír 99 ve spolupráci se scénáristou Janem Novákem ( vydává nakladatelství Argo a Paseka). Ukázky z tohoto komiksu budou na výstavě prezentovány v podobě velkoformátových tisků. Komiks Zátopek vznikal téměř dva roky a je jedním z prvních komiksů autora, ktreý je kolorovaný. Cihlově červená barva má evokovat jak antuku, která se dříve vyskytovala na běžeckých oválech, tak retro styl 50. let.

Dawson City ( text Jaroslav Rudiš, vychází v časopisu Vlastní cestou, pivovar Bernard )

Předlohou je závěrečná etapa života českého zlatokopa Jana Eskymo Welzla, který zemřel v roce 1948 v kanadském Dawson City poblíž polárního kruhu. Stejně jako komiks Zátopek, tak je i Dawson City kolorovaný.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *