Artalk.cz

denní tisk 14. 6. 2016

Veletržní palác NG spolu s Filosofickou fakultou UK hostí 16. června Noc filosofie, v rámci které vystoupí na 50 evropských filosofů řešících otázky současného světa. V rámci akce se bude ve Veletržáku promítat krátký film francouzského umělce Pierra Huygheho, který představí Adam Budak. „Chceme zbourat zeď mezi lidmi a filozofií,“ říká Clara Royerová, ředitelka Francouzského ústavu pro výzkum ve společenských vědách (CEFRES). I proto je program založen na mnoha 20minutových talk show, aby se filozofové vyjádřili rychle; chystá se i promítání filmů s jejich komentáři, performance i koncerty,“ sděluje Milan Rokos v Lidových novinách.

V deníku E15 vyšla recenze výstavy Zdeňka Rykra v NG. „Výstava ve Veletržním paláci se svědomitě snaží zachytit rozličné aspekty malířovy tvorby včetně pláten jeho výtvarných souputníků či rekonstrukcí nedochovaných plastik, ale teprve text knihy Vojtěcha Lahody vysvětlí všechny souvislosti mezi sbírkou obalů na začátku expozice a jednotlivými obdobími malířovy tvorby.“ Výstavě je přisouzeno hodnocení 70 %.

Galerie moderního umění v Hradci Králové, která se po téměř stomilionové rekonstrukci měla otevírat v pondělí, bude zpřístupněna až v září. Důvodem je zrušené výběrové řízení na osvětlení. V Galerii nově vznikne kavárna, interiér doznal podstatných změn a zrekonstruovány byly i tapety z doby výstavby budovy sloužící původně jako záložna (postavena roku 1912 dle návrhu Osvalda Polívky). Více v hradeckém vydání MfDnes.

Galerie umění v Karlových Varech hostí výstavu švýcarského umělce Roberta S. Gessnera (1908-1982). „Název Gessnerovy výstavy Zlatý řez odkazuje k hledání ideální proporce mezi různými délkami, která se uplatňuje už od dávných dob renesančního malířství a následně přešla i do oblasti fotografie. (…) Pochopit estetický záměr Roberta S. Gessnera není vždy jednoduché. Stejně tak nikdy nemáme žádnou jistotu, že jsme jeho ideu pochopili tak, jak by on chtěl,“ píše Jan Šída v Právu.