Artalk.cz

2. 6. 2016 / Prezentace Tomáše Dvořáka ve Studovně

Prezentace Tomáše Dvořáka ve Studovně / Galerie Rudolfinum / Praha / 2. 6. 2016 v 18h

unnamed(11)

Prezentace Tomáše Dvořáka ve Studovně

čtvrtek 2. června v 18:00
Infrastruktury současného vědění

Moderní a současné společnosti jsou plně závislé na formě vědění, kterou nedokáže obsáhnout, pochopit ani vyhodnotit jednotlivá lidská mysl: je věděním rozptýleným, rozšířeným a distribuovaným, utvářeným za pomoci sofistikované technické výbavy a experimentálních uspořádání, komplexních byrokratických procedur, sociálních a politických hierarchií, norem a nařízení. Jak vidí, slyší, myslí a rozhodují se instituce, korporace, státy, robustní sociotechnické systémy? Jakými technikami a protokoly vytvářejí vědění a moc, jimiž disponují? Lze zviditelnit pohyby a gesta jejich neviditelných rukou?

Přednáška není věnována přímému výkladu či komentáři k výstavě, nýbrž ve stručnosti představí historický vývoj technik uspořádávání informací (seznam, kartotéka, řídící středisko), jež hrají v díle Taryn Simon významnou roli.

TOMÁŠ DVOŘÁK je vědeckým pracovníkem Filosofického ústavu AV ČR a pedagogem Katedry fotografie FAMU v Praze.

Prezentace je při předložení platné vstupenky na výstavu ZDARMA!
TARYN SIMON (*1975) je multidisciplinární umělkyně, která pracuje s fotografií, textem, sochou a performancí. Její dílo je charakteristické rozsáhlými rešeršemi, zájmem o systémy kategorizace a klasifikace. Vystavovala mimo jiné v Garage Museum of Contemporary Art, Moskva (2016); Jeu de Paume, Paříž (2015); MoMA, New York (2012); Tate Modern, Londýn (2011).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *