Artalk.cz

12. 5. 2016 / Umění a politický aktivismus: Aj Wej-wej, El Hadji Sy a Jiří David

Jana Jiroušková, Olga Lomová a Milena Slavická / Umění a politický aktivismus: Aj Wej-wej, El Hadji Sy a Jiří David / Národní galerie v Praze: Veletržní palác / Praha / 12. 5. 2016 v 16:30

ehs

Umění a politický aktivismus
Panelová diskuse k výstavám umělců Aj Wej-weje, El Hadji Syho a Jiřího Davida.

Jaký je vztah umění a politiky? Panelová diskuse v návaznosti na probíhající výstavy čínského disidenta Aj Wej-weje, senegalského politického aktivisty El Hadji Syho a českého umělce Jiřího Davida, který ve své Apoteóze reinterpretuje slovanskou historii. O vztahu umění, umělců a politiky budou hovořit specialistka na africké umění Jana Jiroušková, sinoložka Olga Lomová a historička umění Milena Slavická.

Moderuje Kateřina Procházková (ČT).
Hosté: Jana Jiroušková, Milena Slavická, Olga Lomová a další.

Vstup volný.

Mgr. Jana Jiroušková, CSc. vystudovala historii a afrikanistiku na FF UK. Podnikla několik studijních cest do subsaharské Afriky – mimo jiné do Angoly, Mali či Tanzanie. V současné době působí jako kurátorka africké sbírky Národního muzea – Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur.

Prof. Olga Lomová, CSc., je sinoložka, dlouholetá vyučující a ředitelka Ústavu Dálného východu FF UK. Od roku 2001 řídí Mezinárodní sinologické centrum Ťiang Ťing-kuovy nadace při Univerzitě Karlově. V odborné práci se zaměřuje na starou i moderní čínskou literaturu, kulturní historii a na otázku transformace moderní kultury ve 20. století. V únoru 2016 byla moderátorkou besedy s Aj Wej-wejem, během jeho první návštěvy ČR.

PhDr. Milena Slavická je historička umění, kurátorka, publicistka a spisovatelka. Vystudovala dějiny umění a historii na FF UK. Působila v Národní galerii v Praze, přednášela na AVU, byla šéfredaktorkou časopisu Výtvarné umění a je autorkou řady odborných textů věnovaných problematice současného umění. V roce 2015 se podílela na interdisciplinární publikaci Apoteóza, apokalypsa, apokryf: zbožštěné národy, zbožštěné umění, inspirované uměleckým projektem Jiřího Davida.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *