Artalk.cz

denní tisk 6. 5. 2016

Příští neděli Národní galerie otevře ve Valdštejnské jízdárně výstavu Císař Karel IV. 1316–2016. Pro Lidové noviny napsala článek Marta Švagrová, která se věnuje jak skladbě vystavovaných artefaktů, tak praktickým otázkám ohledně jejich transportu a způsobu vystavení. Článek je postaven na rozhovoru s komisařkou výstavy Lucií Šafaříkovou. Vyvrcholením celé akce bude rekonstrukce pohřebního průvodu Karla IV., která bude vytvořena z malých patinovaných figurek na základě svědectví augsburské kroniky.

V Domě umění v Českých Budějovicích vystavuje své abstraktní fotografie Antonín Kratochvíl. Pro jihočeskou mutaci MfDnes ho vyzpovídal Petr Kubát. „Já říkám, že fotím z podbříška. Je to jen intiuce, zachycení okamžiku. Kdybych fotil hlavou, tak to nechytnu.“

Galerie Kooperativy představuje to nejlepší ze své sbírky českého umění. Výstavě s názvem Portrét a figura se věnuje Naďa Klevisová v ego! Hospodářských novin. Bankovní instituce prezentuje díla od Kupeckého po avantgardu. „Vypravte se mezi finančníky. Zjistíte, že je to svět, kterému umění sluší.“

Tvorba manželů Machoninových je k vidění v karlovarské Galerii umění pod názvem Věra & Vladimír Machoninovi 60’/70’. „Hlavní devízou prací Machoninových byla vždy komplexnost. Mysleli na všechno, nezajímala je pouze vnější slupka budov. Podíleli se také na designu vnitřních prostorů a nezapomněli ani na obyčejnou židli nebo lampičku z nočního stolku v hotelovém pokoji,“ píše Jan Šída v Právu.

Konfrontace Petra Fischera se tentokrát zaměřila na současné křesťanské umění. Hosty byly členové Vesmírné kapely a malířka a básnířka Martina Špinková.

České centrum Praha vystavuje snímky ukrajinského fotografa Igora Malijevského. Více v Mozaice ČRo Vltava.