Artalk.cz

TZ: Šárka Mikesková

Šárka Mikesková / Aleluja / PLATO – platforma (pro současné umění) Ostrava / Ostrava / 28. 4. – 5. 6. 2016

pozvánka - Aleluja

Šárka Mikesková: Aleluja
28. 4. – 5. 6. 2016
Vernisáž 27. 04. 2016 v 18h
Dvorana Multifunkční auly Gong
Kurátor: Marek Pokorný

Ve středu 27. dubna bude v 18 hodin zahájena výstava Šárky Mikeskové s názvem Aleluja. Za účasti umělkyně představíme v dvoraně Multifunkční auly Gong její sochy, objekty a instalace. Výstava potrvá do 5. června a bude volně přístupná.

 „Šárka Mikesková je jednou z nejzajímavějších postav současného českého umění. V místním kontextu je známá například i díky spolupráci s okrašlovacím spolkem Za krásnou Ostravu, pro který vytvořila několik pamětních desek. Výstava v PLATO ji však chce prostřednictvím prací z posledních let prezentovat jako umělkyni, jejíž tvorbě by měla být věnována daleko větší pozornost,“ řekl Marek Pokorný, kurátor výstavy.

Výstava Aleluja je „remakem“ loňského projektu Šárky Mikeskové pro Národní galerii Perla (sídlící ve Vraném nad Vltavou), který společně připravili PLATO a nakladatelství Divus. V dvoraně Gongu však umělkyně představí i nová díla.

„Je to super-objektivní monolog ženské na mateřské,“ řekla o připravované výstavě Šárka Mikesková, která ve své tvorbě pracuje například i s figurínami, použitým šatstvem, plastovými židlemi, rozbitými sklenicemi, porcelánem nebo sanitární keramikou a plátkovým zlatem. Vtip a nadsázka, se kterými tyto materiály používá, jí umožňují důsledně pojmenovat stav světa prostřednictvím známých znaků a věcí i překvapivě převracet běžné chápání toho, co a jak se děje.

Galerie města Ostravy PLATO už třetím rokem zprostředkovává setkání se současným výtvarným uměním nebo i s literaturou a hudbou. Vloni navštívilo výstavy a doprovodné programy platformy více než 23 000 návštěvníků. Počínaje rokem 2017 bude galerie fungovat jako příspěvková organizace města Ostrava.

www.plato-ostrava.cz

Šárka Mikesková (*1977)

Studovala pod vedením Mariuse Kotrby v ateliéru sochařství na Fakultě umění Ostravské univerzity. Patří k profilovým osobnostem současné ostravské umělecké scény – účastnila se mimo jiné skupinové výstavy českých umělkyň Useless, festivalu Kukačka a mezinárodního projektu Privátní nacionalismus (společně s Lenkou Klodovou, Jiřím Surůvkou, Martinem Zetem a dalšími). Od roku 2014 spolupracuje s okrašlovacím spolkem Za krásnou Ostravu, pro který vytvořila několik pamětních desek. V roce 2014 vystavovala také na VII. novém zlínském salónu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *