Artalk.cz

denní tisk 29. 4. 2016

V Lidových novinách vyšla recenze Filipa Šenka na novou prezentaci sbírek v Alšově jihočeské galerii, kterou připravili kurátoři Hynek Látal a Martin Vaněk. Expozice nazvaná Meziprůzkumy: Sbírka AJG 1300–2016, přináší u nás netradiční pohled na umění středověku a 20. století. Podle Šenka „vznikla výbušná konfrontační směs, díky níž nelze nezvažovat zaběhlé způsoby vystavování a v hlubším smyslu i to, jak přemýšlíme a hovoříme o umění. Základním předpokladem této expozice je (a je chyba, že kurátoři to ani v průvodci nerozvádí), že staré i moderní umění jsou rovnocenné především jako výstavní objekty, součásti dnešního galerijního provozu.“ Přestože může být takový způsob vystavení pro některé diváky matoucí, ve výsledku jde o „příjemné a podnětné osvěžení i zpestření“.

Hospodářské noviny stručně informují o vzniku expozice soch a památníků, které z politických důvodů zmizely z ulic Berlína. Výstava nese název Odhaleno: Berlín a jeho památky a jedním z hlavních exponátů bude obří hlava ze sochy Lenina z východního Berlína.

Generální ředitelka Národního památkového ústavu, Naděžda Goryczková, přijala pozvání do pořadu Host do domu na ČRo Dvojka. Rozhovor se týká například Lucemburského roku, věrnostnímu programu návštěvníků památek nebo památek čekajících no nominaci pro zápis na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *