Artalk.cz

denní tisk 28. 4. 2016

V Literárních novinách vyšel rozhovor s esejistou Viktorem Šlajchrtem. Jedna z otázek směřovala i k současné výtvarné publicistice, k níž dotazovaný říká: „Z článků o výtvarném umění se většinou dozvíme, kdy a kde se cosi koná, jaké záměry tím organizátoři sledují a v jakých souvislostech by měla být umělcova práce vnímána. Nic proti tomu, pro řádný kulturní provoz jsou takové referáty nezbytné. Málokdy však narazím na skutečný kritický názor, potažmo na vyzrálou kritickou osobnost, která neslouží jen okamžiku.“

Sylva Poláková v LtN představila projekt Národní galerie nazvaný Prostor pro pohyblivý obraz, který připravují kurátoři Jen Kratochvíl, Adam Budak a Piotr Sikora. Aktuálně probíhá čtvrtá část projektu Moving Image Department – IV. kapitola: Rétorika času, v rámci níž jsou prezentována videa Tomáše Svobody a islandského umělce Ragnara Kjartanssona.

Salon Práva otiskl rozhovor s Pavlem Karousem o projektu Vetřeli a volavky a také o zákonu, který by měl podpořit vznik kvalitního umění ve veřejném prostorou. „Ani kultivovaný kapitalista nebude financovat umění v parku a na náměstí, ale pořídí si sbírku pro vlastní prestiž, maximálně vyzdobí foyer svého podniku. O veřejný prostor se musí starat město, potažmo stát. I proto se po roce 1991 například v Praze zrealizovalo jen padesát devět děl, která jsou navíc ve srovnání se svými předchůdci kvalitativně výrazně horší. Opravdu. Historici umění se jednou budou domnívat, že jsme prožili nějaký vizuální mor,“ říká Pavel Karous.

Lidové noviny se věnují Zlín Design Weeku. Ústředním motivem výstav i doprovodných programů letošního ročníku jsou peníze.

Hlavní zprávou Událostí v kultuře na Čt art byla výstava fotografií Taryn Simonové v Rudolfinu. O díle autorky a koncepci výstavy promluvili kurátor Michal Nanoru a ředitel galerie Petr Nedoma.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *