Artalk.cz

denní tisk 22. 3. 2016

V Alšově jihočeské galerii je k vidění repríza výstavy A věci se zvolna berou před se, která vznikla pro Muzeum umění Olomouc. Jedná se o retrospektivu sochaře a malíře Zbyňka Sekala. „Jeho tvorbu charakterizovala práce s nalezeným opotřebeným materiálem, v němž se odrážely jeho zážitky. Sekal se snažil porozumět každému nalezenému kousku dřeva, kovu, plastu, provázku či papíru, který na sobě nesl stopy své předchozí funkce.“ Informuje jihočeské vydání MfDnes.

Letos uplyne 150 let od narození a 75 let od úmrtí krkonošského malíře Františka Kavána. Jubilea slaví v Krkonošském muzeu v Jilemnici soubornou výstavou jeho tvorby. „Historici umění nyní řadí Kavána spolu s Otakarem Lebedou a Antonínem Slavíčkem mezi nejvýznamnější české krajináře z přelomu 19. a 20. století,“ píše se v libereckém vydání MfDnes. Článek se věnuje rovněž trhu s Kavánovými obrazy.

Událostech v kultuře se vrací k Czech Grand Design – hostkou vysílání byla Liběna Rochová, laureátka hlavní ceny.

Tématem pořadu Jasná řeč Josefa Chuchmy byly církevní restituce a jejich vliv na sbírky českých muzeí a galerií. K diskuznímu stolu zasedli Milena Bartlová a Pavel Kalina a hovořili především o Madoně z Veveří.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *