Artalk.cz

denní tisk 24. 2. 2016

Výstava Afghánistán – zachráněné poklady buddhismu v pražském Náprstkově muzeu si vyžádala kritiku Aleše Palána v Lidovkách. Negativně hodnotí vystavení staletých artefaktů spolu s připomínkami nedávných bojů (helmy, nábojnice, motorka sebevražedného atentátníka). Tento způsob prezentace působí „ne snad kontroverzně, ale vysloveně rušivě.“ Autoři z Národnímu muzea se radši měli věnovat důkladnějšímu popsání vystavených uměleckých děl a jejich zasazení do soudobého výtvarného kontextu.

Národní galerie získala autorské ručně sešívané fotografie Andyho Warhola. Zprávu od ČTK převzala MfDnes nebo Právo. Podrobněji (včetně rozhovoru s Milenou Kalinovskou) o nové akvizici NG informovaly pondělní Události v kultuře.

Většina celostátních deníků včetně Blesku přezvala zprávu ČTK o rozsudku ve sporu Milana Knížáka a Davida Černého. Černý má za urážku bývalému řediteli NG vyplatit 150 tisíc a soudní výlohy. Podrobněji se kauzou zabývá Josef Koukal ve sloupku Práva, který upozorňuje na nevybíravý slovník samotného Knížáka: „Nikdo však od Knížáka žádnou satisfakci nežádá. Především z toho prostého důvodu, že se bývalý ředitel Národní galerie svým uvyklým způsobem polemiky dávno sám přeřadil z kategorie respektovaných kulturních insiderů mezi baviče na způsob Františka Ringa Čecha. A takoví se nežalují.“ Další informace viz Události v kultuře.

Jan Šída v Právu informuje o výstavě fotografa Andrease Grolla (1812–1872), kterou hostí Dům fotografie v Praze. „Zachytil sociální i architektonické proměny Vídně, v Čechách zhotovil první snímky Prahy, Kutné Hory nebo Lednice. Právě díky němu známe prastarou podobu Prašné brány, Letohrádku, Staroměstské radnice či chrámu svaté Barbory v Kutné Hoře.“ Kladně hodnotí i kurátorskou práci Moniky Faberové a Petry Trnkové.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *