Artalk.cz

Top5týdne 16. 2. 2016

Zemřel Bořek Šípek, Artyčok oslavil 10 let, zasedal Brněnský kulturní parlament, byl vyhlášen autor letního pavilonu Serpentine Gallery a v Holandsku začala velká výstava Hieronyma Bosche.

1/ Zemřel Bořek Šípek

1_borek_sipekArchitekt a designér Bořek Šípek zemřel v sobotu 13. února ve věku 66 let. V České republice i v zahraničí je znám především jako sklářský výtvarník. V devadesátých letech byl hlavním architektem Pražského hradu. Mezi léty 2005-2012 působil jako děkan Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci. V poslední době navrhoval pro různá místa ve světě lavičky připomínající Václava Havla.

2/ Artyčok oslavil 10 let

2_artyčokInternetová platforma pro současné umění Artyčok.TV oslavila 10 let existence. Při té příležitosti vzniknul rozhovor se zakladatelem Artyčoku Dušanem Zahoranským a jeho spolupracovníky Ivanem Svobodou a Františkem Zachovalem, kteří mluvili například o tom, jak vypadal Artyčok v počátcích a jaká byla motivace pro jeho založení.

3/ Zasedání brněnského kulturního parlamentu

3_brno_redutaVe středu 11. února podruhé zasedal Brněnský kulturní parlament, který se zabýval otázkou, jak bude vypadat „kulturní a kreativní“ Brno v roce 2025. Otevřená diskuse byla jedním z prvních kroků k přípravě kulturní strategie města Brna, jež by měla být schválena nejpozději do konce roku 2017.

4/ Letní pavilon Serpentine Gallery

4_bjarkeŠestnáctý letní pavilon Serpentine Gallery v Londýně postaví dánský architekt Bjarke Ingels a jeho ateliér BIG. Oproti předchozím ročníkům bude areál rozšířen o čtyři malé altány, které navrhnou autoři, jež dosud neměli možnost realizovat stavbu na britském území (Kunlé Adeyemi, Barkow Leibinger, Yona Friedman a Asif Khan).

5/ Velká výstava Hieronyma Bosche

5_boschV letošním roce uplyne 500 let od smrti malíře Hieronyma Bosche. U této příležitosti uspořádalo muzeum v Hertogenbosch na jihu Holandska, kde se malíř narodil, velkou výstavu. Původní záměr shromáždit všechny Boschovy dochované malby a kresby sice nebyl naplněn, i přesto se jedná o mimořádnou událost, díky níž je možné seznámit se s dílem Hieronyma Bosche téměř v úplnosti. Přehlídka Boschových děl, kterou recenzent britského Guardianu označil za jednu z nevýznamnějších výstav století, potrvá do 8. května.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *