Artalk.cz

denní tisk 13. 2. 2016

Petr Zídek by rád viděl z bývalé věznice na Cejlu v Brně muzeum komunismu. Rozlehlý zchátralý areál vlastní město Brno a plánuje jej přestavět na Kreativní centreum – prostor pro kanceláře IT, reklamy nebo designu. Na začátku roku požádal Národní památkový ústav o prohlášení budov za kulturní památku, což se zprvu setkalo s nepochopením představitelů města. „Z hlediska možné konverze na sídlo muzea má věznice na Cejlu dvě podstatné výhody: stojí v centru druhého největšího města a toto město je také jejím vlastníkem.“ Více v Orientaci Lidových novin.

Druhá věznice, která zažila komunistické perzekuce je intaktně dochována v Uherském Hradišti. Areálu se právě vzdalo Ministerstvo spravedlnosti a převádí ho na stát, který ho tak může prodat. Město by rádo převzalo objekt do své správy a zřídilo zde v Brně odmítané muzeum totality. „Jde o kulturní památku, ve které by mělo vzniknout jedinečné Muzeum totality. Uvnitř jsou zachované cely, vězeňská kaple i nádvoří z období, kdy ve věznici jako vyšetřovatel Státní bezpečnosti působil například Alois Grebeníček.“ Více ve zlínské MfDnes.

V pražské Nové Galerii probíhá výstava AKT 2016, která shromáždila díla od téměř tří desítek českých umělců napříč generacemi. Více v reportáži pořadu Mozaika na Čro Vltava.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *