Artalk.cz

denní tisk 10. 2. 2016

Ostravská galerie PLATO bude od příštího roku příspěvkovou organizací města. Prostor pro výstavy současného umění, edukační programy a nově i divadelní festival Norma, fungoval doposud na základě grantu. „Jedná se o první krok na cestě ke stabilní instituci – ostravské kunsthalle, po jejímž vzniku volá místní umělecká scéna už déle než dvacet let,“ popsal pro regionální Právo umělecký manažer galerie Marek Pokorný.

Jana Machalická se v Lidovkách vrátila v pátečnímu slavnostnímu otevření nových výstav NG. „Její vedení konečně nehybný kolos rozhýbalo a pozvání Aj Wej-weje je skvělý marketingový tah, jasná zpráva do světa, že Národní galerie je živá a hodlá se podílet na tom, co se děje v současném umění. Navzdory potupě od prezidenta, intrikám a nedůležitému poštěkávání předchozího ředitele, Jiří Fajt se spojil se správnými lidmi a nastoupil program, na který se čekalo.“

Plzeňské vydání MfDnes se podrobněji věnuje Malichově plastice pro koleje plzeňské univerzity. Dílo bylo objeveno roku 2014 skupinou nadšenců mapujících veřejné umělecké zakázky období komunismu. Pravost objektu potvrdil galerista Zdeněk Sklenář a nyní je dílo vystaveno v pražském Muzeu Kampa. Posléze se plastika vrátí do Plzně, kde bude zdobit reprezentační prostory rektora Západočeské univerzity.

V Středočeském muzeu v Roztokách u Prahy je k vidění výstava francouzsko-českého generála Maurice Pellého a jeho ženy Jarmily (neteře Zdenky Braunerové). S posledně věnovanou pojil Pellého zájem o kulturu a výtvarné umění a když se roku 1919 stal budovatelem nové československé armády, propojil své zájmy o to hlouběji. „V roce 1921 se oženil s její (Zdenky Braunerové – pozn. artalk) neteří Jarmilou. Jejich česko-francouzský svět představuje výstava ve Středočeském muzeu v Roztokách u Prahy.“ Více v Lidových novinách.

Události v kultuře na ČT Art se věnují retrospektivní výstavě Jaromíra 99, kterou hostí brněnský Dům pánů z Kunštátu. Další zprávou jsou Kupkovy obrazy v Muzeu Kampa nebo nová kniha Tomáše Skalíka mapující opavské náhrobky. Hostem Daniely Drtinové v DVTV byl Jiří David.