Artalk.cz

denní tisk 8. 2. 2016

Aktuální výstava Divoký sny, která v Rudolfinu představuje aktuální díla Jiřího Černického, si zasloužila nadšenou recenzi Jana H. Vitvara v Respektu. „Současný svět je ještě absurdnější, než si druhdy myslela postmoderna, z níž Černický vychází. Rudolfinum nabízí návštěvníkům možnost podívat se na něj s humorem, ale nikoli zlehčováním, a dokonce objevit jeho skryté půvaby. To je dar, jaký divák v českých galeriích jen tak nedostane“

Petr Fischer v rubrice Názory HN glosuje velkolepou výroční slavnost NG, která je v kontrastu se skutečným vlivem instituce. „Od Národní galerie chceme něco jiného než nafouklou show: výstavní kvalitu, umělecký vhled a co nejkomplexnější kritické probírání umění.“ To dle Fischera vystavení již známého díla Aj Wej-weje nebo kurátorsky nezvládnutá výstava El Hadji Syho není.

Fakt, že je Aj Waj-wej vnímán spíše jako aktivista než umělec, dokládá článek v deníku E15, který se věnuje debatě umělce v pražské Filosofické fakultě. Setkání s Aj Wej-wejem se točilo zejména kolem lidských práv a uprchlické krize. Obsáhlé představení umělce a jeho pátečního setkání s fanoušky napsal pro Hospodářky Daniel Konrád. Aj Wej-wejovi se v Respektu věnuje rovněž Jan H. Vitvar.

Filip Šenk napsal pro Lidovky článek o výstavě Daniela Pitína, která právě probíhá v pražské Galerii Hunt Kastner. Pitín se představuje jako zdatný malíř pracující nejen s tradiční představou malby, ale zejména s virtuálním prostorem, který ji obklopuje. „Virtuální prostředí internetu, které slibovalo otevřenost a neohraničené možnosti sdílení informací, jen odráží hranice našeho myšlení. A to je právě jádro výstavy: ukázat principiální hranice nehmatatelného prostoru.“

Dnes bude v pražském Muzeu Kampa vystavena nově objevená plastika Karla Malicha vytvořená pro plzeňské vysokoškolské koleje. „Plastika, která má dnes několikamiliónovou hodnotu, skutečně sloužila jako věšák v jedné z univerzitních budov. Nyní se jí ale dostane důstojných prostor v pražském Museu Kampa, které dílo výjimečně vystaví od pondělí 8. února do úterý 31. května.“ Více v dnešním Právu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *