Artalk.cz

denní tisk 14. 1. 2016

Literární noviny otiskly rozhovor se sochařem Alešem Veselým. Ten byl pořízen jen krátce před výtvarníkovým náhlým skonem v prosinci loňského roku. Veselý hovořil například o svém vztahu k hudbě, o úloze kresby v tvůrčím procesu či třeba o vzniku svého prvního monumentálního díla.

Literárky přinášejí rovněž rozhovor se sochařkou a keramičkou Šárkou Radovou.

Eva Janáčová recenzuje na stránkách Literárních novin výstavu Zrnka písku: 100 let fotografování Blízkého východu v českých zemích, kterou hostí Národní technické muzeum. „Neprávem opomíjená výstava Zrnka písku je názornou ukázkou toho, jak se v průběhu 19. a 20. století měnil tematický pohled na Orient, obdobně jako se od prvotní daguerrotypie vyvíjely fotografické zobrazovací techniky.“

Janáčová dále v Literárních novinách hodnotí katalog vycházející k výstavě Na Sibiř! Oblastní galerie v Liberci v ní přibližuje osudy německy hovořících výtvarníků ze zemí Koruny české na srbské a východní frontě a v sibiřském zajetí. „Kniha je chronologicko-tematicky uspořádaná do několika kapitol, nechybí průběžný poznámkový aparát ani vskutku bohatý obrazový doprovod. Hlavním přínosem však zůstává čtivost a nepřeberné množství zajímavých faktů o I. světové válce z pohledu dějin výtvarného umění.“

Literární noviny také krátce přibližuje výstavu pětici mladých umělců, kteří v rámci svého vzdělání prošli různými ateliéry na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. V Nové galerii na pražských Vinohradech vystavují Julius Reichel, David Krňanský, Beata Alexová, Jimena Mendoza a Ladislav Vondrák.

Markéta Stulírová představuje v jihomoravském vydání Deníku několik projektů Moravské galerie zaměřených na design. Vedle tradičního bienále grafického designu MG v tomto roce chystá výstavy Maxima Velčovského či studia Olgoj Chorchoj a otevření nového designového obchodu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *