Artalk.cz

denní tisk 13. 1. 2016

V polovině 50. let založená umělecká skupina Šmidrové vystavuje v pražském Muzeu Kampa. Vystavena jsou především díla Karla Nepraše nebo Jana Koblasy. Z washingtonského bytu Medy Mládkové byla do Prahy na stálo převezena Neprašova socha Račte točit. Více v článku Jana Gabriela v Hospodářských novinách.

V Praze vznikne Centrum vzdělávání, kultury a kreativity. Nová instituce sdružující především umělce z výtvarných škol bude mít azyl v dlouho prázdných historických domech na Malém náměstí, v samém centru města. „Počítáme ale s tím, že budeme těm institucím nabízet nízké nájmy, protože naším cílem není v tomto případě vydělat, ale otevřít Prahu kreativním lidem,“ řekla pro pražskou MfDnes primátorka Adriana Krnáčová. O plánech města informuje rovněž regionální Právo.

Podobné plány má rovněž Brno. Kreativní centrum má sídlit v bývalé věznici na Cejlu. Národní památkový ústav však podal návrh na prohlášení budov za kulturní památku, což město bere jako nečekanou komplikaci. „Je to nešťastné. Vyvíjeli jsme roky úsilí, abychom připravili kompletní rekonstrukci budovy při zachování veškeré piety. Zároveň se snažíme stavbu oživit jako kreativní centrum, aby lidé měli důvod na místo přijít a její historii si tam připomenout,“ řekl pro brněnskou MfDnes primátor Petr Vokřál.

Jedna z reportáží Událostí v kultuře na ČT se věnuje malíři Martinu Froulíkovi. Právě vystavuje v ostravské Galerii současné malby v divadle Antonína Dvořáka. Mladý umělec tvoří pomocí šablon a spreje.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *