Artalk.cz

Top5týdne 12. 1. 2016

Finalisté Ceny Jindřicha Chalupeckého, Mária Rišková ředitelkou Slovenského centra dizajnu, Silvie Šeborová v MG, vyšel Muzeion – časopis Muzea umění Olomouc, zemřel David Bowie.

1/ Finalisté Chalupeckého

cjch_cenaMezinárodní sedmičlenná porota vybrala finalisty letošního ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého. Pětici nominovaných tvoří Aleš Čermák, Katarína Hládeková, Anna Hulačová, Matyáš Chochola a Johana Střížková. V průběhu roku se finalisté představí v rámci série doprovodných programů, jejichž autorkou je teoretička umění, kurátorka a kritička Tereza Jindrová. Společná finálová výstava bude probíhat od 30. září 2016 do 8. ledna 2017 ve Veletržním paláci. Slavnostní vyhlášení, které proběhne v koncepci loňských finalistů, se uskuteční v listopadu.

2/ Mária Rišková ředitelkou Slovenského centra dizajnu

11063592_10153114866388425_5794005068046812817_nNa základě výběrového řízení se novou ředitelkou Slovenského centra dizajnu stala Mária Rišková. Do funkce byla jmenována 1. ledna 2016 ministrem kultury SR Markem Maďaričem. Rišková je absolventkou dějin umění a kultury na Trnavské univerzitě. Jako historička umění a kurátorka se podílela na řadě projektů, přednášela na VŠVU v Bratislavě a na VUT v Brně. Od roku 2014 pracuje ve Slovenskom centre dizajnu a stála u vzniku Slovenského múzea dizajnu.

3/ Silvie Šeborová v MG

Silva ŠeborováSilvie Šeborová nastoupila k 1. lednu 2016 na pozici náměstkyně ředitele Moravské galerie pro vnější vztahy, opouští tak pozici šéfredaktorky portálu Artalk.cz, který v roce 2008 založila. Nadále však zůstává působit jako předsedkyně spolku, jenž Artalk provozuje, a jako autorka některých textů. Roli šéfredaktorky převzala Klára Peloušková.

4/ Muzeion – časopis Muzea umění Olomouc

muzeionMuzeum umění Olomouc vydalo 4. ledna první číslo svého nového časopisu Muzeion. Čtenář v něm nalezne články o výstavách, sbírkových unikátech, edukačních programech, kulturních akcích, ale taky rozhovory nebo rubriku speciálně zaměřenou na děti. Čtyřicetistránkový časopis bude vycházet čtvrtletně a má nahradit dosavadní muzejní bulletin.

5/ Zemřel David Bowie

bowieV neděli 10. ledna zemřel ve věku 69 let David Bowie. Britský hudební inovátor s výrazným vizuálním stylem měl vždy blízko k výtvarnému umění, které studoval na Bromley Technical High School a krátce na Croydon School of Art. Výtvarné tvorbě se věnoval celý život, roku 1995 měl první samostatnou výstavu svých maleb. Sbíral moderní a současné umění, o kterém rovněž psal, a byl spoluzakladatelem projektu vydavatelství umělecké literatury 21.