Artalk.cz

denní tisk 9.1.2016

V pražské Galerii Jaroslava Frágnera probíhá výstava věnované naší současné drobné sakrální architektuře. „Expozice Sakrální prostor je sice rozsahem neveliká, ale připravená s tak mimořádnou pečlivostí, že přesto působí velkolepě. Navíc představuje příklady moderní architektury tohoto typu u nás i v zahraničí dosti netradičním, podmanivým způsobem,“ píše Zdeněk Lukeš v Orientaci Lidových novin.

Ve stejné rubrice Lidovek vyšel obsáhlý článek o Národním muzeu a přípravách na jeho znovuotevření. Nová koncepce expozic bude klíčová, vedení muzea však o ní příliš nemluví, nechává si ji pro sebe. „Vztah k dějinám je přitom jedním ze základních prvků naší identity – i muzeum tak spoluurčuje, k jakým hodnotám se vlastně hlásíme a jakou společností chceme do budoucna být.“ Podstatná část článku se věnuje zevrubné kritice dosud známých částí libreta expozice.

V Událostech v kultuře na ČT se věnovali Sdružení českých umělců grafiků Hollar, které tradičně vystavuje tisky svých jubilantů (např. Jiřího Anderleho nebo Jindřicha Housy). Další zpráva přibližuje výsledky sochařské soutěže Akademie věd, která měla za úkol vybrat busty Navarové, Wichterleho nebo Schwarzenberga. Poslední zprávy z výtvarného světa informuje o Zvěrokruhu od Aj Wej-weje, který dorazil do Národní galerie a o pomníku padlých koní od Petra Nováka, který bude instalován na místě bitvy u Hradce Králové (1866).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *