Artalk.cz

denní tisk 6.1.2016

Scénograf, filmový i divadelní architekt a výtvarník Jan Tobola připravil ke svým šedesátinám výstavu v Galerii Chodovská tvrz. „Výtvarné hledání mnohovrstevnaté trojrozměrnosti v dvojrozměrné dimenzi předpokládá nejen fantazii, ale také originální vidění barevnosti či pochopení tvarové výjimečnosti,“ píše v Právu Jan Šída a výstavě uděluje 80 %.

Olomoucké Muzeum umění začalo vydávat nový časopis Muzeion. V pondělí vyšlo první číslo – časopis bude vydáván jako čtvrtletník a je zdarma. „Najdou (čtenáři – pozn. artalk) v něm články o výstavách, sbírkových unikátech, edukačních programech, kulturních akcích, ale také rozhovory nebo rubriku speciálně zaměřenou na děti,“ přiblížil regionálnímu Právu ředitel muzea Michal Soukup.

Monika Zavřelová v MfDnes rekapituluje loňské působení britského street artisty Banksyho. Pro svá díla si vybíral především místa spojená s kontroverzí (Calais nebo Pásmo Gazy). Letos se dle britského Guardianu možná zaměří na Moskvu nebo jemenské San’á. „Nakonec však všichni upozorňují, že i přes různé návrhy a přání si Banksy stejně udělá, co chce. Jinak by totiž ztratil tvář.“

Benátky se topí v dluzích. Nový starosta Luigi Brugnaro uvažuje o zalepení děravého rozpočtu výnosy z prodeje uměleckých děl, která nejsou spjata s městem (v úvahu připadají i díla Gustava Klimta nebo Marca Chagalla). Řešením by mohlo být i zpoplatnění vstupu na Náměstí sv. Marka. Více v dnešních Hospodářských novinách.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *