Artalk.cz

denní tisk 4.1.2016

V pařížském Musée d’Orsay je do 17. ledna k vidění výstava Lesk a bída. Prostituce v obrazech, 1850–1910. Vystavena jsou díla věhlasných francouzských i zahraničních umělců, bohatý doprovodný program zahrnuje besedy, projekce či kolokvia. O výstavě, která se posléze přesune do Amsterodamu, referuje Blanka Frajerová v Lidovkách.

Pražský Art salon S se přejmenoval podle místa svého působení na Galerii Tančící dům. Spolu s novým jménem přichází galerie i s novou koncepcí sázející na významné české i zahraniční umělce. Prvním bude kreslíř a karikaturista Vladimír Jiránek. Více v dnešní MfDnes.

Komorní výstavu grafických prací Bohumila Kubišty (1884– 1918) připravila Východočeská galerie v Pardubicích. „Zjednodušeně lze říci, že ideově se Kubištovy grafiky posouvají vždy na pomyslné ose, jejíž krajní body tvoří výše uvedené styly (expresionismus a kubismus – pozn. artalk). Tam, kde ho tematicky zajímá vztah člověka a krajiny, posouvá svůj výtvarný rukopis až k hranicím syrového hyperrealismu,“ píše Jan Šída v Právu.

Jan H. Vitvar napsal pro Respekt komentář porovnávající návštěvnost a propagaci německých a rakouských galerií s těmi českými (resp. s Národní galerií a Plzní coby evropským hlavním městem kultury 2015). „Svou kulturu na rozdíl od německy hovořících zemí zkrátka neumíme – ať už to marketingové slovo poněkud tahá za uši – prodat.“