Artalk.cz

denní tisk 28. 12. 2015 – 2. 1. 2016

Filip Šenk se v pondělních Lidových novinách zaměřil na výstavu Tam a zpátky: Současný design, architektura a urbanismus, kterou připravili Lada Hubatová-Vacková, Pavla Pauknerová a Cyril Říha pro galerii UM Vysoké školy uměleckoprůmyslové. Přehlídka je doplněna rovněž rozsáhlou publikací. „Čtyřletý projekt se zaštiťuje tím, že měl rozebrat současný stav designu, architektury a urbanismu (uvedeno na obálce knihy). Takový však ve výsledku není. Základní potíž je v tom, že pozorovat současnost a snažit se vystihnout to podstatné, co se právě děje, není jen tak. Pozorovatel je totiž součástí toho, co se děje, a jeho nazírání je proto ovlivněno tím, čím se zabývá, či jednoduše tím, co tvoří jeho zažité prostředí,“ píše Šenk.

František Mašek se v úterních Hospodářských novinách zaměřil na umělecké sbírky spravované finančními institucemi. Podrobněji je představena zejména sbírka pojišťovny Kooperativa. Na stránkách HN naleznete rovněž text Tomáše Stejskala věnovaný výstavě „to expose, to show, to demonstrate, to inform, to offer“, v níž se vídeňská galerie Mumok vrací na počátek 90. let minulého století.

Osud sochaře Franze Xavera Messerschmidta (1736–1783) a jeho nejznámější díla, tzv. charakterové hlavy, jsou tématem článku Petera Kováče ve čtvrtečním Právu.

Úterní Události v kultuře na ČT art se věnují „výměně“ galerií v prostorách bývalé brněnské továrny Vaňkovka. Po deseti letech je opouští Adam Gallery a na její místo přichází Fait Gallery. Hosty Událostí jsou Miroslav Lekeš za Adam Gallery a Denisa Kujelová za Fait Gallery.

Středeční Události v kultuře představují knihu Umění falzifikace: myšlení, motivy a metody padělatelských mistrů. Noah Charney v ní popisuje úspěchy a pády falzifikátorů umění od antiky po současnost. Jan Skřivánek pak hodnotí letošní rok na českém uměleckém trhu.

Příběhy 20. století na ČRo Plus jsou věnovány životu sochaře Aleše Veselého. O roli umění a umělce ve veřejném prostoru hovoří na ČRo Plus Jaroslav Róna. Tématem Mozaiky na ČRo Vltava byl brutalismus v české architektuře. Hlavním hostem pořadu byl Adam Gebrian.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *